"Buszujący w zbożu" – powieść niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 08:00
– Niektóre wątki tej książki pozwalają na bardzo szeroką interpretację, niekiedy patologiczną – mówiła prof. Ewa Łuczak o legendarnym dziele J.D. Salingera.
Audio
  • "Buszujący w zbożu" – powieść kultowa i niebezpieczna (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Nakład jedynej powieści J.D. Salingera przekroczył 60 milionów egzemplarzy. Książka zapewniła mu sławę, lecz pisarz od 1965 r. do śmierci w 2010 r. milczał i nie udzielał wywiadów
Nakład jedynej powieści J.D. Salingera przekroczył 60 milionów egzemplarzy. Książka zapewniła mu sławę, lecz pisarz od 1965 r. do śmierci w 2010 r. milczał i nie udzielał wywiadówFoto: tpmartins/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Utwór oferuje nam chirurgiczną analizę rozpadu osobowości młodego człowieka. – Tę książkę można czytać jako autoterapię w formie pamiętnika napisaną na zlecenie psychoterapeuty – stwierdził Stanisław Dutka, odnosząc się do wyrażanej tam niechęci do świata dorosłych.
Gniewny wywód Holdena Caulfielda, bohatera i narratora powieści, bywał zresztą bardzo niefortunnie interpretowany. – Ta literatura stała się pożywką także dla zachowań patologicznych – powiedziała prof. Ewa Łuczak, przypominając dzień, w którym przed Johnem Lennonem stanął jego morderca. Zbrodniarz miał przy sobie pistolet i książkę Salingera.

***

Nazwa audycji: Spotkania po zmroku

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: Stanisław Dutka (nauczyciel, pisarz i publicysta), Anna Sieradzan (dziennikarka redakcji literackiej Dwójki), prof. Ewa Łuczak (Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Edward Jakubowicz (terapeuta z zakładu poprawczego w Falenicy)

Data emisji: 25.11.2014

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Czytaj także

Mark Twain. "Wyśmiewał wszystko wokół"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 05:35
"Ojcem amerykańskiej literatury" nazwał go William Faulkner. Z kolei Ernest Hemingway powiedział, że amerykańska literatura rozpoczęła się od opublikowania "Przygód Hucka". Jaki był Mark Twain?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moby Dick". Egzystencjalny wieloryb Hermana Melville'a

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 12:40
– Ta literatura stara się wypowiedzieć to, co niewypowiadalne, ująć moment, w którym jesteśmy pewni, że coś odczuwamy, lecz nie potrafimy tego nazwać – mówił w Dwójce amerykanista i tłumacz Paweł Jędrzejko, znawca twórczości Hermana Melville'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Truman Capote. Na początku był skandal

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 13:00
- Już w latach 60. czy 70. Truman Capote świetnie diagnozował współczesną sytuację literatury: "pisarz nie ma szans zaistnieć jako postać, jeśli nie wywołuje skandalu" - mówił Krzysztof Cieślik w audycji na temat autora "Śniadania u Tiffany'ego", jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich.
rozwiń zwiń