Pamiętajmy o świdermajerze

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 19:00
Opowieść o ostatnich drewnianych budynkach powstałych w stylu świdermajer. To ostatni moment, by przyjrzeć się tej architekturze.
Józefów, rok 1948. Kolonia Świder-Brzegi. Budynek w stylu świdermajer
Józefów, rok 1948. Kolonia Świder-Brzegi. Budynek w stylu świdermajerFoto: PAP

Kolejne wille niszczeją, a wraz z nimi odchodzi także przedwojenny świat podwarszawskich letnisk.

Zapraszamy na spotkanie z ludźmi, którzy pamiętają linię Otwocką sprzed wojny, oraz tymi, którzy zafascynowali się świdermajerem niedawno.

Nasi goście: Józef Hen, Katarzyna Stanny, Agnieszka Gajc - prowadząca audycję radiową o architekturze świdermajer; Paweł Ajdacki z Muzeum Wawra oraz Tomasz Brzostek - założyciel portalu internetowego świdermajer.info i organizator Festiwalu Świdermajer.

***

Na audycję "Spotkania po zmroku" - we wtorek (4.08) w godz. 20.00-20.30 - zaprasza Aldona Łaniewska-Wołłk.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: architektura HISTORIA Warszawa
Czytaj także

Supersam. Pierwszy sklep samoobsługowy w PRL

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 05:35
- Była to wzorcowa i nowoczesna placówka. Jej załoga była dumna, że pracuje w Supersamie, w którym jednak w tamtych czasach było mięso i bywały kurczaki z rożna – wspomina dziennikarka Małgorzata Szejnert, autorka książki "My właściciele Teksasu”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tu było, tu stało", czyli o Warszawie, której nie ma

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 12:00
Ponad 60 budynków, ważnych z punktu widzenia architektury, zniknęło z krajobrazu Warszawy po 1989 roku. Wśród nich nieodżałowane perełki, o których w "Do południa" mówi Patrycja Jastrzębska, autorka mapy "Tu było, tu stało".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto Marii Dąbrowskiej i potwór w jego sercu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 13:30
- Pierwszy raz ujrzała Warszawę w 1905 roku i od razu pokochała to miasto. Wojna w tej kwestii niewiele zmieniła - podkreślali autorzy książki "Warszawa Marii Dąbrowskiej. Portret miasta w zwierciadle literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac Kultury, czyli solidna konstrukcja amerykańska

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 13:00
- Architektoniczna kuriozalność Pałacu wynika z jego anachroniczności, bo nawiązuje on do moskiewskich drapaczy chmur, które stanowiły próbę przegonienia nowojorskiej architektury wysokościowej z przełomu wieków - mówił historyk sztuki prof. Waldemar Baraniewski.
rozwiń zwiń