Wiara i poczucie absurdu. Myśl religijna Szestowa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 12:00
- Rozumowi europejskiej filozofii Lew Szestow przeciwstawiał wołanie z krzyża, głupotę, absurdalną nierozumność Hioba, Abrahama, Izaaka - mówił o rosyjskim myślicielu prof. Piotr Nowak.
Audio
  • Wiara i poczucie absurdu. Myśl religijna Szestowa (Spotkania po zmroku/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Pixabay/domena publiczna

- Ten moment, w którym odrzuca się logikę tego świata, jest chwilą odzyskania wolności odebranej nam przez wiedzę - tłumaczył gość Dwójki. - Wiedza bowiem w jakiś sposób nas krępuje, tłumaczy, że możliwie jest tylko to, co rozumne. Tymczasem wierze towarzyszy zawsze poczucie absurdu.

W jaki sposób można jeszcze uzasadnić tę radykalną krytykę tradycji europejskiego racjonalizmu? Dlaczego Szestowa nazywano "sceptykiem" i "skrajnym nihilistą"? I w jakim sensie ten "osobny" rosyjski myśliciel przez całe życie poszukiwał Boga stojącego poza dobrem i złem?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. Piotr Nowak (Uniwersytet Białostocki), dr hab. Leszek Augustyn (Uniwersytet Jagielloński), Tomasz Herbich ("Teologia Polityczna")

Data emisji: 9.11.2016

Godzina emisji: 21.30

jp/mz

Czytaj także

"Dzisiaj autorytetem jest rozum"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 13:28
- Autorytet to moc wiedzy, poddajemy się jej, bo nie jesteśmy w stanie sami zrobić wszystkiego - mówił na antenie Dwójki prof. Jacek Kurczewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieńczyk: Cioran podnosił nędzę do blasku

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 12:00
- On bardzo kochał życie, jednocześnie go nienawidząc – mówił w Dwójce Marek Bieńczyk, opowiadając o twórczości rumuńskiego myśliciela Emila Ciorana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnik po "wydolności ludzkiego myślenia"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 09:00
- Chodziło nam o to, by poczuć autentyczny ruch myśli - tak o książce "Panoramy współczesnej filozofii" mówił w Dwójce dr Bogdan Dziobkowski.
rozwiń zwiń