"Marek Karewicz jest symbolem jazzowego stylu życia"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 12:00
- Obok muzyków, jest jedną z największych postaci polskiego jazzu – mówił o wybitnym fotografiku, który 28 stycznia skończy 80 lat, dziennikarz Paweł Brodowski.
Audio
  • Audycja o Marku Karewiczu (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Marek Karewicz
Marek KarewiczFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

pixabay trąbka jazz 1200.jpg
Marek Karewicz. Rok życia za jedną fotografię Milesa

Marek Karewicz ma w swoim archiwum ponad 2 miliony zdjęć. Jest autorem ponad 1500 płytowych okładek, ale przede wszystkim, co podkreślali goście audycji, jest człowiekiem ikoną środowiska jazzowego. – O jego przyjazd zabiegali organizatorzy festiwali muzycznych w Polsce, bo on samą swoją osobą robił klimat – wspominał Paweł Brodowski. – Do tego był królem kultowych jazzowych klubów warszawskich jak Hybrydy i Remont. W Remoncie organizował słynne dyskoteki, szalały za nim dziewczyny, miał nieograniczony dostęp do baru - opowiadał dziennikarz. 

Życiowy luz Karewicza przekładał się na klimat jego zdjęć. – On nie poddawał się żadnym modom, nie przejmował się czy coś pasuje, czy nie pasuje – opowiadał fotografik Andrzej Zygmuntowicz. – Na scenie się nie szczypał. Podchodził i robił swoje, nikt go nie wyganiał, dzięki czemu mógł szukać odpowiedniego światła. Co ważne, on czuł muzykę i wiele rzeczy umiał przewidzieć.

Wiele zdjęć Karewicza na stałe zrosło się z wizerunkiem sfotografowanych przez niego artystów. Tak stało się w przypadku Krzysztofa Komedy, Anny German czy Ewy Demarczyk.

W audycji mówiliśmy też o najsłynniejszych okładkach Marka Karewicza. - W tej dziedzinie bywał nierówny - mówił Mateusz Torzecki, autor książki "Okładki płyt. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów muzycznych". Gość audycji do najbardziej udanych okładek zaliczył te, które ozdobiły albumy Włodzimierza Nahornego, Jerzego Miliana i grupy Breakout.

W audycji pojawiły się też wypowiedzi samego Marka Karewicza. Fotograf wspominał, że do robienia zdjęć przekonał go Leopold Tyrmand.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Andrzej Zieliński

Gość: Andrzej Zygmuntowicz (fotografik), Paweł Brodowski (redaktorem naczelnym magazynu "Jazz Forum") oraz z Mateusz Torzecki (autorem książki "Okładki płyt. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów muzycznych")

Data emisji: 9.01.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/kh

Czytaj także

"Warszawski Tarchomin miał wyglądać inaczej"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 18:00
- W latach 60. planowano, że będzie to osiedle szklanych domów, z dużymi przestronnymi mieszkaniami, ale zabrakło pieniędzy i trzeba było szybko zbudować mieszkania dla robotników - mówił Bartłomiej Włodkowski, który w Dwójce opowiadał o albumie "Tarchomin ‘80".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Z góry widać wielką ludzką pychę"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 10:00
- Piętno, które odciskamy w krajobrazie świata, naznaczone jest niebywałą arogancją. Wystarczy chwila, jeden błąd i okazuje się, że nasza wszechmoc to mrzonka. Natura nie jest zagrożona. Ona sobie z nami poradzi - mówił w Dwójce Kacper Kowalski.
rozwiń zwiń