Na Litwie wybory samorządowe. Mieszkańcy tego kraju wybiorą radnych do 60 samorządów. Po raz pierwszy w historii niepodległej Litwy odbędą się też bezpośrednie wybory merów miast i rejonów. Dotychczas wybierani oni byli przez rady samorządowe.
Wśród kandydatów na mera Wilna jest Waldemar Tomaszewski - europoseł i lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL). AWPL startuje w tych wyborach w koalicji z Sojuszem Rosjan.
Z sondaży przedwyborczych wynika, że Waldemar Tomaszewski ma realne szanse na przejście do drugiej tury wyborów, która odbędzie się za dwa tygodnie. Jednak szanse na zdobycie przez Polaka stanowiska mera Wilna są znikome.
Wielu na Litwie ma za złe Tomaszewskiemu prorosyjską retorykę i krytykę Majdanu na Ukrainie.
O stanowisko mera Wilna ubiega się 12 kandydatów. Liderem sondaży był obecny mer Arturas Zoukas, pełniący tę funkcję od 10 lat. Jego najbardziej prawdopodobnymi kontrkandydatami w drugiej turze za dwa tygodnie będzie właśnie Tomaszewski, lub Rebijijus Szimaszius z Litewskiego Ruchu Liberałów.
Mniejszości narodowe stanowią w Wilnie około 30 procent, z czego 17 procent to litewscy Polacy.
AWPL razem z Sojuszem Rosjan
AWPL w koalicji z Sojuszem Rosjan (AR) wystawiła około 500 kandydatów w 13 samorządach Litwy, w dziesięciu ubiega się o stanowisko mera. W poprzednich wyborach, przed czterema laty, AWPL startowała w 11 samorządach z 400 kandydatami.
W 2011 roku AWPL w koalicji z Sojuszem Rosjan zdobyła 65 mandatów w siedmiu samorządach. Najwięcej w rejonie solecznickim - 22 mandaty w 25-osobowej radzie, w rejonie wileńskim - 19 w 27-osobowej radzie, w Wilnie - 11 mandatów w 51-osobowej radzie. Od lat AWPL niepodzielnie rządzi w rejonie wileńskim i solecznickim, gdzie większość mieszkańców stanowią Polacy, zdobywając tu ponad 60-70 proc. poparcia. Przez ostatnie cztery lata AWPL współrządzi w Wilnie.
Hasło wyborcze AWPL "Jednością silni" od lat wskazujące na konsolidację polskich organizacji społecznych na Litwie na rzecz wspólnego zwycięstwa, tym razem zostało rozszerzone o pojęcie konsolidacji wszystkich mniejszości narodowych. - Startujemy wspólnie, łączymy wszystkich ludzi dobrej woli, różnych grup społecznych i narodowościowych - stwierdził Tomaszewski, wskazując, że na listach AWPL-AR są Polacy, Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Tatarzy i inni.
W wyborach samorządowych na Litwie dla partii obowiązuje 4-procentowy próg wyborczy. Koalicje mają wyższy próg - 6-procentowy. W wyborach merów, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 procent głosów w pierwszej turze, dwaj z najwyższym wynikiem spotkają się w drugiej, za dwa tygodnie.
W wyborach władz lokalnych na Litwie uczestniczą 23 partie polityczne i 58 komitetów obywatelskich. O 1524 mandatów radnych w 60 samorządach walczy ponad 15 tysięcy kandydatów.
PAP/IAR/agkm
"Startujemy wspólnie, łączymy wszystkich ludzi dobrej woli, różnych grup społecznych i narodowościowych" - mówi Tomaszewski, wskazując, że na listach AWPL-AR są Polacy, Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Tatarzy i inni.
W wyborach samorządowych na Litwie dla partii obowiązuje 4-procentowy próg wyborczy. Koalicje mają wyższy próg - 6-procentowy. W wyborach merów, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 procent głosów w pierwszej turze, dwaj z najwyższym wynikiem spotkają się w drugiej, za dwa tygodnie.
IAR/PAP/agkm