Pseudonimy paryskiej "Kultury". Kto to napisał?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 18:43
Pytaniami dla słuchaczy chcemy w "Zagadkowym kwadransie" zasygnalizować zbliżającą się 70. rocznicę powstania słynnego pisma "Kultura".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: PongMoji/Shutterstock.com

Znaczenia paryskiej "Kultury" dla całego pokolenia czy pokoleń polskiej inteligencji trudno przecenić. Pierwszy numer pisma ukazał się w Rzymie w czerwcu 1947 roku, a jego redaktorami zostali wówczas Jerzy Giedroyc i Gustaw Herling-Grudziński. Po roku pismo przeniosło się do Paryża. "Kultura" szybko zyskała rangę czasopisma opiniotwórczego zarówno na emigracji, jak i w kraju.

Publikujący w niej autorzy często pisali pod pseudonimami. Ci pozostający na emigracji nie ujawniali swojego nazwiska w obawie o rodziny mieszkające w Polsce, pisarze krajowi zaś kryli się pod pseudonimami także w obawie o siebie - Służba Bezpieczeństwa pracowała pełną parą i angażowała cały aparat, by ich "namierzyć". Będziemy pytać, pod jakimi pseudonimami kryli się współpracownicy paryskiej "Kultury".

Odpowiadać można telefonicznie pod numerem 22 645 22 22 oraz drogą elektroniczną pod adresem zagadkowykwadrans@polskieradio.pl.

***

Na "Zagadkowy kwadrans" w niedzielę (29.01) w godz. 11.30-11.45 zaprasza Ewa Stocka-Kalinowska.

mc/kul


Zobacz więcej na temat: Paryż literatura PRL Rzym
Czytaj także

Posłuchaj opowiadań Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 20:00
Wybór krótkich próz jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy emigracyjnych w Dwójkowym cyklu "Książka do słuchania" zaprezentował Adam Ferency.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wyrazić rozpacz". Opowiadania Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 12:54
- Najgłębszym nurtem twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest pytanie o los człowieka, o człowieczeństwo i jego granice - podkreślał prof. Włodzimierz Bolecki, wskazując na ten wciąż mało znany aspekt dorobku słynnego pisarza.
rozwiń zwiń