"Pan Tadeusz" - by przywołać piękną interpretację Czesława Miłosza - jest poematem na cześć istnienia, pieśnią o błogosławieństwie ziemi i błogosławieństwie świata. Kto wie, czy nie ta cecha tego tekstu - afirmacja życia, pochwała tego życia w najdrobniejszych jego przejawach - nie spowodowała, że "Pan Tadeusz" był dla Polaków, w najtrudniejszych chwilach naszej historii, źródłem siły. - Po wrześniu 1939 roku nie mogłem czytać, nasz dom był pełen Niemców, mieściłem się w jakimś zakątku. Nie mogłem się zdobyć na to, by wziąć książkę, tym bardziej, że uważałem, że upadły same podstawy istnienia państwa polskiego - wspominał niegdyś Jarosław Iwaszkiewicz. - Po miesiącu bardzo ciężkich przeżyć pierwszą książką, którą wziąłem do ręki, był "Pan Tadeusz". Pomyślałem sobie, że ten naród, który wydał taką rzecz, nie może zginąć, nie może się załamać. Ta poezja przywróciła mnie do życia - mówił poeta.
Posłuchaj archiwalnych dźwięków związanych z Adamem Mickiewiczem zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl
Mickiewiczowski arcypoemat powstał 180 lat temu. Z okazji tej rocznicy radiowa Dwójka przygotowała w tym tygodniu wiele specjalnych audycji poświęconych Adamowi Mickiewiczowi i jego dziełu.
Od poniedziałku do piątku, 10-14 lutego, w cyklu "To się czyta" słuchamy fragmentów najnowszej biografii poety. "Adam Mickiewicz. Życie romantyka" Romana Koropeckjego przeczyta Adam Bauman.
Od poniedziałku do piątku również - w paśmie "Zapiski we współczesności" - o "Panu Tadeuszu" opowiedzą ludzie sztuki.
>>>Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza" w Polskim Radiu<<<
Poza tym: 10 lutego (poniedziałek) w "Notatniku Dwójki" przyjrzeliśmy się temu, jak powstawał "Pan Tadeusz". 11 lutego (wtorek) w "Sezonie na Dwójkę" o swoim odczytaniu poematu opowiadali pisarze i tłumacze. 14 lutego (piątek) zapraszamy na audycję poświęconą... amorom w "Panu Tadeuszu", zaś 15 lutego (sobota): na specjalny wieczór literacko-muzyczny pod hasłem "Konteksty »Pana Tadeusza«".
Ponadto 14 i 15 lutego (piątek-sobota) przez cały dzień na naszej antenie czytamy fragmenty poematu! Fragmenty piątkowe o godz. 6.45, 7.35, 9.30, 10.55, 11.20, 12.57, 14.50, 16.55, 21.55, zaś sobotnie o godz. 6.25, 7.25, 8.25, 11.25, 12.55, 15.53, 18.55, 20.00.
ZAPRASZAMY!
Adam Mickiewicz. Materiał ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie/polona.pl