Nigdzie na ziemi. Powroty. Opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 15:59
Hanna Maria Giza, Joanna Szczęsna i Tomasz Lec mówili o książce Janiny Bauman.
Audio
  • O książce Janiny Bauman rozmawiają Joanna Szczęsna, Tomasz Lec i Hanna Maria Giza

Janina Bauman, córka zamordowanego w Katyniu lekarza i oficera Wojska Polskiego, żona wybitnego filozofa i socjologa. Długi nie chciała mówić o czasach wojny. Chciała zapomnieć. Postanowiła zmierzyć się ze swoimi wspomnieniami już jako osoba dojrzała. Getto, ucieczka z okupowanej Warszawy, tułaczka – to książka "Zima o poranku" i narracja dziewczynki z warszawskiego getta. Narracja dorosłej osoby – to książka "Nigdzie na ziemi" i powojenna rzeczywistość: komunizm, przynależność do partii, marzec '68, wyjazd z Polski i ponowne poszukiwanie tożsamości.

"Nigdzie na ziemi" to bardzo szczera spowiedź autorki, która rozlicza się ze swojego zaangażowania w budowę nowego ustroju. Janina Bauman nie wahała się pisać o sprawach, które inni woleliby ukryć, na przykład o swoim entuzjazmie dla nowego ustroju i o swojej roli w zatrzymaniu scenariusza "Człowieka z marmuru".

- Grzechy Janiny Bauman naprawdę nie były wielkie - mówiła w "Sezonie na Dwójkę" Joanna Szczęsna. - Ta książka to spowiedź sumienia.

- Bauman się nie oszczędza dlatego właśnie, że uważa, że była naiwna. Usprawiedliwiamy Janinę Bauman - jedną wybitną osobę. Nie usprawiedliwimy systemu, o nie! - podsumował Tomasz Lec.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

 

 

/

Spotkanie z Joanną Szczęsną i Tomaszem Lecem prowadziła Hanna Maria Giza.


*** 

Program II jest patronem medialnym książki Janiny Bauman "Nigdzie na ziemi".

Czytaj także

Nie ma już ludzi, jest pamięć w fotografii

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2011 07:00
Zniszczone zdjęcie czy odnalezione po latach notatki - te przedmioty kryją w sobie dramatyczne i bardzo osobiste historie przetrwania i rozłąki rodzin w latach Holocaustu. Nie wszystkie uda nam się odkryć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziewczynka w zielonym sweterku" - wspomnienie czasów Holocaustu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 11:00
Przeczytaj rozmowę z Beatą Dżon, która, wraz z Tomaszem Drozdowiczem, zrealizowała dokument o niezwykłym ocaleniu Krystyny Chiger. Przetłumaczyła także jej książkę "Dziewczynka w zielonym sweterku".
rozwiń zwiń