– Od początku myślałem o historii kpt. Klossa w kategoriach przede wszystkim przygody, rozrywki i sensacji – odpowiadał Zbigniew Safjan, gdy zarzucano mu, że serial jest zafałszowany historycznie. – A nazwisko Kloss zostało wybrane z niemieckiej książki telefonicznej – dodawał.
Interesowała go przede wszystkim polityka, ale nie ta znana wszystkim z pierwszych stron gazet. – Dociekał, jak jest uprawiana w zaciszu gabinetów, za kuluarami, co tak naprawdę dzieje się w głowach polityków – zapewnia w rozmowie na antenie Jedynki Krzysztof Lubczyński, publicysta, krytyk filmowy i literacki.
Kilka spośród powieści Zbigniewa Safjana, w tym przede wszystkim "Ulica Świętokrzyska" i "Pole niczyje" są właśnie o tym. Jak dodaje Krzysztof Lubczyński, powieść "Pole niczyje" to jedna z najlepszych powieści Safjana, a zarazem jedna z najlepszych powieści politycznych XX wieku.
Gość Jedynki twierdzi, że Zbigniew Safjan jako pisarz starał się być uczciwy, chociaż był działaczem PRL. Mówi też, że jego droga życiowa, jego zaangażowanie politycznie były w dużej mierze dziełem przypadku.
Jako scenarzysta Zbigniew Safjan zadebiutował w 1965 roku. Największe triumfy święcił w scenopisarskim duecie z Andrzejem Szypulskim. Pod pseudonimem Andrzej Zbych stworzyli oni: "Stawkę większą niż życie" (1967-1968), cykl filmowy "Najważniejszy dzień życia" (1974) i serial "Życie na gorąco" (1978). W roku 2000 napisali razem 12 nowych odcinków "Stawki" i scenariusz filmu pełnometrażowego opowiadającego o powojennych losach dwóch głównych bohaterów serialu – Klossa i Brunnera.
Z Krzysztofem Lubczyńskim zmarłego dzisiaj pisarza wspominał Przemysław Szubartowicz.
(ks)