Kryminały rozbudzają w dzieciach miłość do czytania

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 20:00
Książka detektywistyczna dla dzieci powinna być napisana jak instrukcja do składania mebli z Ikei – żeby w prosty i lapidarny sposób tłumaczyła niezwykle skomplikowane rzeczy – uważa Martin Widmark, autor ogromnie popularnej serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai".
Audio
Kryminały rozbudzają w dzieciach miłość do czytania

- Widmark znalazł świetną receptę na to, jak zachęcić dzieci do czytania. W jego książkach oprócz warstwy słownej ważnym elemetem są ilustracje, pomagające ułożyć myśli – ocenia tłumaczka,  Agnieszka Stróżyk. Jej zdaniem pisarz stawia wymagania, którym dzieci potrafią sprostać. - Książki te mają duże litery, co daje  podwójną satysfakcję, gdyż dziecko nie tylko samo przeczyta, ale potrafi też rozwiązać zagadkę - wyjaśnia
Jak dodała autorka oraz ilustratorka książek dla najmłodszych, Joanna Olech dzieci, tak samo jak dorośli, lubią tajemnice, choć dochodzą - nie kto zabił - ale kto ukradł wisienkę. Zdaniem profesora Grzegorza Leszczyńskiego z niewyjaśnionymi sprawami dziecko styka się od samego początku. - Baśnie są usłane tajemnicami. Dzieci lubią rebusy, krzyżówki, a w książce ścigają się, żeby pierwsze odgadnąć tajemnice – podsumowuje specjalista od literatury dziecięcej. W książkach kilkulatki czy kilkunastolatki biorą też pewien odwet na dorosłych, bo okazuje się, że dziecko może pierwsze wyjaśnić tajemnicę zanim zrobi to policjant.
W większości kryminałów czy powieści detektywistycznych dla dzieci dominuje schemat wedle którego dziecko musi zostać w pewien sposób "osierocone”, musi wyrwać się spod troskliwej opieki rodzicielskiej, aby przeżywać przygody. Są jednak pozycje idące wbrew tym schematom.  W opowieści Marka Haddona  "Dziwny przypadek psa nocną porą” głównym bohaterem, któremu udaje się rozwikłać zagadkę jest autystyczny chłopiec. Podobnie jest w przypadku propozycji wydawnictwa WAM "Rico, Oskar i Głębocienie” Andreasa Steinhöfela, gdzie głównymi postaciami są upośledzony chłopiec i młody geniusz.
W Sezonie na Dwójkę gościli Joanna Olech – autorka oraz ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, m.in. "Dynastii Miziołków", członek Polskiej Sekcji IBBY. Jej kryminalna powieść "Tarantula, Klops i Herkules" wyd. WAB - zainspirowała nasze spotkanie. Dorota Sidor - redaktor, koordynator projektów edukacyjnych, asystent naukowy w Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji UW, debiutuje książką detektywistyczną dla dzieci "Gdzie jest wydra? – czyli śledztwo w Wilanowie" – wydawnictwo Dwie Siostry we współpracy Muzeum Pałacu w Wilanowie. Agnieszka Stróżyk – tłumaczka i redaktorka, prof. Grzegorz Leszczyński - kierownik Pracowni Badań nad Literaturą Dziecięcą i Młodzieżową w Instytucie Literatury Polskiej UW.
Do wysłuchania audycji zaprasza Hanna Maria Giza.

Zobacz więcej na temat: dzieci POLSKA Hanna Maria Giza
Czytaj także

Był przeciwieństwem pisarza celebryty

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 17:30
Zbigniew Safjan interesował się polityką i znał bardzo dobrze mechanizmy polityczne, nie tylko PRL – tak wspominał zmarłego wczoraj pisarza Krzysztof Lubczyński, publicysta, krytyk filmowy i literacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim jest PM Nowak?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 13:29
Po latach tułaczki zamieszkał w Warszawie, by w pełni oddać się pisaniu książek. Właśnie ukazała się jego debiutancka powieść, a wraz z nią do świata polskiego kryminału wkroczyły trzy nowe postaci: prokurator Wilk, komisarz Zakrzeński oraz ten, który ich wymyślił - PM Nowak, gość audycji "Stacja Kultura".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znany pisarz pod pseudonimem recenzuje swoje książki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 20:08
Roger Jon Ellory, autor poczytnych kryminałów, stał się bohaterem skandalu w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń