Czy "oswoiliśmy" Zagładę Żydów?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 08:53
- Koniec lat 70. w Polsce to czas, kiedy zaczęto coraz częściej mówić o Holocauście – oceniała w radiowej Dwójce psycholog Barbara Engelking.
Audio
  • Czy "oswoiliśmy" Zagładę Żydów? Barbara Engelking i Dariusz Libionka o odbiorze Holocaustu w Polsce (Nitki/Dwójka)
Likwidacja warszawskiego getta
Likwidacja warszawskiego gettaFoto: Wikimedia Commons CC/Unknown Stroop Report photographer

Psycholog Barbara Engelking pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, Dariusz Libionka jest historykiem i pracownikiem IFIS PAN i kierownikiem działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku. Oboje działają w zbudowanym przez siebie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, będącym ośrodkiem akademickim i prowadzącym badania interdyscyplinarne dotyczące Zagłady.

Barbara Engelking mówiła w audycji "Nitki”, że w Polsce wciąż nie "oswojono” tematu Zagłady Żydów. Zastanawiała się nad tym, czy jednak powinno do tego dojść, gdyż jest to doświadczenie, które nie daje się "ani opisać ani zrozumieć ani oswoić ani uporządkować”. Zwróciła uwagę, że po raz pierwszy po wojnie zaczęto mówić o Zagładzie w 1948 roku, kiedy postawiono Pomnik Bohaterów Getta, czyli wcześniej niż o Powstaniu Warszawskim – jej zdaniem było to spowodowane polityką komunistycznych władz.

Zobacz serwis specjalny: II wojna światowa

Dariusz Libionka wspominał, że mówiło się wtedy o eksterminacji, wymordowaniu Żydów polskich, nie używano określenia Zagłada. Jego zdaniem problemem w badaniu tego tematu było to, że w okresie stalinizmu wielu Żydów, zarówno świadków, jak i badających ten okres historyków, wyjechało z kraju.

Barbara Engelking podkreślała, że w lachach 50. i 60. wielu Żydów było uwikłanych w komunizm, inni ukrywali swoje żydostwo. Jej zdaniem jest to czas, kiedy nie mówiło się zbytnio o wojnie, w ten sposób ludzie radzili sobie z traumą. Dopiero w latach 70. temat ten ponownie wraca i coraz częściej mówi się o Zagładzie, ma np. miejsce akcja sprzątania żydowskich cmentarzy.

Rozmawiała Anna Grupińska.

pp

Czytaj także

Pisał o "polskich obozach". Obiecał poprawić błąd

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 11:34
Kolejne wydania książki "Sleeping with the Enemy: Coco Chanel's Secret War” Hala Vaughana nie będą zawierały określenia "polskie obozy”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna to wina Austriaków?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 16:00
- Był radykalnym poetą. Kiedy po II wojnie światowej wszyscy szukali winy u Niemców, on nie oszczędzał swoich - mówił o austriackim twórcy Aleksandrze Lernecie-Holeni jego polski tłumacz, Ryszard Wojnakowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyczna amnezja. Holocaust nie jest już przestrogą?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 16:50
- Niestety można mówić o prawidłowości demograficznej. Ludzi, którzy pamiętają zbrodnie faszyzmu jest coraz mniej. Świadectw bezpośrednich też jest coraz mniej - powiedział w radiowej Jedynce dr Rafał Pankowski z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń