Jan Ekier urodzony w Krakowie w tym roku będzie świętował stulecie swoich urodzin. Dzieło jego życia związane jest z dorobkiem Fryderyka Chopina i Wydaniem Narodowym jego dzieł, którego jest redaktorem naczelnym od 1959 roku. Epokowy projekt ma na celu publikację oczyszczonych z historycznych naleciałości edytorskich tekstów muzycznych Chopina, opartych wyłącznie na autografach genialnego twórcy.
W "Notatniku Dwójki" wysłuchaliśmy opowieści Anety Teichman, autorki pierwszej monografii poświęconej Janowi Ekierowi. Badaczka opowiadała o bohaterze swojej książki - pierwszym spotkaniu w saloniku artysty, gdzie na fortepianie należącym niegdyś do Egona Petriego Jan Ekier grał fragmenty Fryderyka Chopina, aby wytłumaczyć zawiłości harmonii i wskazać te miejsca w muzyce kompozytora, w których zdaniem profesora geniusz Chopina jest szczególnie wyraźny.
Dokumentacja do książki "Jan Ekier" jest bardzo dokładna, jak powiedziała autorka: kadr po kadrze. Pierwsza część opisuje życie profesora, natomiast druga jest poświęcona jego pracy.
W audycji odnajdziemy też archiwalne wypowiedzi Jana Ekiera, który opowiada o swojej młodości w Krakowie, występach genialnych pianistów tamtych czasów: Sergiusza Prokofiewa, Sergiusza Rachmaninowa, Egona Petriego.
Jakie są dzieje rodziny profesora? Jakie piętno odcisnęła na nim wojna i jaka jest jego najcenniejsza pamiątka z koncertu w czasie okupacji? – o tym wszystkim w audycji, którą przygotowała Anna Skulska.
wiklas