Z wykształcenia jest psychologiem, absolwentką Wydziału Psychologii UW. W swojej pracy naukowej skupia się na problematyce stosunków międzygrupowych, tożsamości grupowej i ideologii. Jest szczególnie zainteresowana rolą indywidualnego i zbiorowego poczucia własnej wartości w kształtowaniu postaw międzygrupowych i przekonań politycznych.
Badania prowadzone przez Aleksandrę Cichocką mogą pomóc w wyjaśnieniu aktualnych zjawisk społecznych czy politycznych. Do takich badań należą m.in. analizy relacji między samooceną a poglądami politycznymi. Ich wyniki pokazują, że podnoszenie utajonej (nieświadomej) samooceny może sprawiać, że ludzie będą skłaniać się ku liberalnej ideologii. Konserwatywna ideologia natomiast związana jest raczej z defensywną niż bezpieczną, dobrze ugruntowaną samooceną. Badania prowadzone w Polsce i w USA pokazały też, iż prawicowe poglądy związane są raczej z narcystyczną, obronną samooceną.
Inne badania Aleksandry Cichockiej doprowadziły do opracowania koncepcji kolektywnego narcyzmu, która opiera się na założeniu, że skoro ludzie bywają narcystyczni na poziomie indywidualnym i idealizują własne "ja", mogą być narcystyczni również na poziomie grupowym i idealizować grupę, z którą się identyfikują. Laureatka zaproponowała także skalę umożliwiającą pomiar kolektywnego narcyzmu, która doczekała się już tłumaczeń na osiem języków i jest stosowana przez badaczy z całego świata.
Audycję przygotowała Katarzyna Kobylecka.