Jak ukończono film nakręcony 70 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 17:30
W piątkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o "Powstaniu Warszawskim", pierwszym na świecie filmie fabularnym zmontowanym w całości z materiałów dokumentalnych - autentycznych kronik filmowych z sierpnia 1944 roku.
Audio
  • Katarzyna Utracka o filmie "Powstanie Warszawskie" (Poranek Dwójki)
  • Ildar Abdrazakov o spektaklu operowym "Kniaź Igor" w Metropolitan Opera (Poranek Dwójki)
Kadr z filmu Powstanie warszawskie
Kadr z filmu "Powstanie warszawskie"Foto: Muzeum Powstania Warszawskiego/mat. prasowe

Film opowiada o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej. W czwartek, 27 lutego, na konferencji prasowej została ogłoszona data premiery tego filmu. Naszym gościem była Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.

W "Poranku Dwójki" wysłuchaliśmy także rozmowy Barbary Schabowskiej z Ildarem Abdrazakovem, odtwórcą głównej roli w spektaklu operowym "Kniaź Igor" w Metropolitan Opera. Transmisja tego przedstawienia odbędzie się w wybranych kinach w Polsce 1 marca.

Po godz. 7.35 zaprezentowaliśmy kolejną książkę w ramach plebiscytu na najlepsze 25 książek 25-lecia wolnej Polski.

W audycji nie zabrakło "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybiera Artur Dutkiewicz - pianista, kompozytor i aranżer) i oczywiście płyty tygodnia. Jest nią album wydawnictwa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, na którym ballady, scherza, mazurki, walce i inne utwory Fryderyka Chopina gra Ewa Pobłocka.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

mc

Czytaj także

Martin Heidegger - z objęć Hannah Arendt w kleszcze narodowego socjalizmu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:00
- Jak wiele warta jest twórczość myśliciela, który sam nie stosuje się do swojej filozofii? - pytała retorycznie dr Karolina Wigura w "Sezonie na Dwójkę" poświęconym niezwykłemu związkowi Hannah Arendt i Martina Heideggera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niech czerwonoarmiści idą spać gdzie indziej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 18:00
– Bezrefleksyjnie mówi się: "wyzwolenie". Owszem, Armia Czerwona wyzwoliła nas od niemieckiej okupacji. Lecz było to przecież instalowanie nowego ustroju na radzieckich czołgach - mówił w Dwójce prof. Jerzy Eisler w rozmowie o warszawskim Pomniku Braterstwa Broni.
rozwiń zwiń