I w czasie wojny tworzono wielką muzykę

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 17:50
- Cieszymy się z powrotu tych utworów do obiegu – mówił w "Poranku Dwójki" o najnowszym wydawnictwie Sinfonii Varsovii, poświęconemu twórczości polskich kompozytorów w czasie Ii wojny światowej, jej dyrektor Janusz Marynowski.
Audio
  • Dyrektor Sinfonii Varsovii, Janusz Marynowski o wydawnictwie "Antologia polskiej muzyki współczesnej 1939-1945" (Poranek Dwójka)
  • Elżbieta Stefańska o III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Halina Czerny-Stefańska in Memoriam" (Poranek Dwójki)
Powstańcza czujka w ruinach kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu
Powstańcza czujka w ruinach kościoła św. Krzyża przy Krakowskim PrzedmieściuFoto: Wikipedia/Jarekt

"Czas jakiś temu, pracując nad repertuarem i kalendarzem koncertowym stwierdziliśmy, że nadchodzący 2014 rok obfituje w ważne historycznie i muzycznie rocznice: 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 71. rocznicę powstania w getcie warszawskim, 70. rocznicę Powstania Warszawskiego, 100 - lecie urodzin Andrzeja Panufnika. Wszystkie istotne i nie pozostające w przeszłości bez wpływu na losy naszych rodzin i na nas samych – jako Polaków i muzyków. Z tej emocjonalnej potrzeby zrodził się projekt, który przybrał ostatecznie formę trzypłytowego wydawnictwa – swego rodzaju muzycznej panoramy czasu wojny, getta, Powstania Warszawskiego i polskich skomplikowanych losów, będących tej wojny pokłosiem" - czytamy w tekście dołączonym do albumu.

Janusz Marynowski powiedział w Poranku Dwójki, że zarówno w dyskografii Sinfonii Varsovii jak i innych polskich orkiestr nie ma takiego wydawnictwa, które poświecone by było muzyce tworzonej w okresie II wojny światowej i pokazaniu tego "ja wojna wpłynęła na polskich kompozytorów”. "Antologia polskiej muzyki współczesnej 1939-1945" zawiera utwory 12 kompozytorów, m.in Panufnika, Bacewicz i Weinberga, złożona jest z trzech płyt, a orkiestrę prowadzi trzech dyrygentów.
Gość radiowej Dwójki zwracał uwagę, że do nagrania udało się też przekonać Jerzego Maksymiuka, który miał początkowo do kilku utworów "wątpliwości”.
- Później, jak już otrzymał tę płytę, stwierdził, że to były znakomite decyzje i dla niego odkrycia kompozytorskie – tłumaczył Janusz Marynowski.

W dalszej części audycji rozmawialiśmy z Elżbietą Stefańską na temat III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego "Halina Czerny-Stefańska in Memoriam".

Audycję prowadził Tomasz Obertyn.

pp

Czytaj także

63 dni Powstania Warszawskiego w niezwykłym utworze Aleksandra Kościowa

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 17:00
2 września 1944 roku Niemcy wysadzili w powietrze kościół świętego Jacka. O tym wydarzeniu przypomina utwór Aleksandra Kościowa, którego premiera odbyła się dwa tygodnie temu u dominikanów na Freta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie? Tylko w hollywoodzkiej oprawie!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 11:00
- Reakcja Amerykanów na wieść, że ktoś jest z Polski jest taka: a znam! Pierogi i kapusta! My chcemy to zmienić na skojarzenia z Powstaniem Warszawskim - mówiła w Dwójce polska inwestorka Eva Blaisdell, która chce zostać producentką amerykańskiej fabuły poświęconej wydarzeniom z 1944 roku.
rozwiń zwiń