Konrad Swinarski – podróże z Szekspirem i z Mickiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 12:20
– Przedstawienia Swinarskiego były niesłychanie nowoczesne i awangardowe, a jednocześnie oparte na najgłębszej analizie tekstu – mówił w Dwójce prof. Józef Opalski z krakowskiej PWST, współorganizator konferencji naukowej "Odpowiedź Swinarskiemu".
Audio
  • Prof. Józef Opalski opowiada o konferencji naukowej "Odpowiedź Swinarskiemu" (Poranek Dwójki)
  • Wystawa "Orientalizm w sztuce polskiej" w Muzeum Pera w Stambule (Poranek Dwójki)
Konrad Swinarski na Wyspach Kanaryjskich w 1972 r.
Konrad Swinarski na Wyspach Kanaryjskich w 1972 r.Foto: dzięki uprzejmości Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie

Konferencji, która odbywa się w dniach 23-26 października, towarzyszyć będzie wystawa multimedialna, spotkania z aktorami, pokaz filmów dokumentalnych oraz czytanie przygotowane przez studentów wydziału reżyserii dramatu. Kim jest dziś Konrad Swinarski - inspiracją, symbolem, legendą? Czy jesteśmy dziś w stanie prowadzić z nim dialog? Na to pytanie będą odpowiadać uczestnicy spotkania.

– Konrad Swinarski zdążył przed śmiercią być pedagogiem w naszej szkole. Znaliśmy go i pracowaliśmy z nim. Dziś miałby 85 lat, w przyszłym roku minie zaś 40 lat od jego tragicznej śmierci – powiedział w "Poranku Dwójki" prof. Józef Opalski. – Poczuliśmy wszyscy wspólny obowiązek zorganizowania czegoś więcej niż zwykła konferencja z referatami, nawet świetnymi – tłumaczył ideę bogatego programu wydarzenia.

Współorganizator konferencji podkreślał także istotę twórczej pracy Konrada Swinarskiego. – Jego spektakle były w swoim czasie niesłychanie nowoczesne i awangardowe, a jednocześnie oparte na najgłębszej analizie tekstu. Zastanawiał się, co z nim zrobić, jak go pokazać, jak przeczytać Mickiewicza, Wyspiańskiego czy Szekspira – mówił wykładowca PWST. – Ponadto Swinarski nasiąkał swoim czasem, patrzył, co dzieje się w jego świecie, zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie. Przed przedstawieniem "Hamleta", którego zaczął realizować w Starym Teatrze, pojechał do Stratfordu, gdy robił Mickiewicza, pojechał do Wilna – opowiadał.

Więcej o konferencji "Odpowiedź Swinarskiemu" - w dołączonym nagraniu.

***

W programie opowiedzieliśmy także o wystawie "Orientalizm w sztuce polskiej", która zostanie otwarta w jednym z najważniejszych stambulskich muzeów - Muzeum Pera.

Audycję prowadził Tomasz Obertyn.

mc/jp

Czytaj także

Niepojęty brak kota

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 18:47
Martwi mnie, dlaczego w "Geniuszu w golfie” brak jest fragmentów z "Kota w butach”, skoro przecież wiadomo, że koty były rezydentami domu Barbary i Konrada Swinarskich?
rozwiń zwiń