Herbert przez lata pobudzał ruch myśli - inspirował, niepokoił, drażnił, niekiedy skłaniał do gwałtownych polemik. Czy tak jest nadal? Czy jego dzieło wychyla się z ram swojego czasu? Czy jest istotną częścią naszej współczesności? Czy pisarstwo autora "Raportu z oblężonego Miasta" również dziś jest żywe i inspirujące? Czy to, jak Herbert patrzył na świat, jak go rozumiał, ciągle jest istotnym punktem odniesienia, czy pozostaje koniecznym kontekstem naszego sposobu postrzegania i odczuwania rzeczywistości? Czy nadal może być impulsem dla twórczej myśli i poznającej wyobraźni? A jeśli tak jest, to jakie myśli uruchamia to dzieło? W jaki ruch je wprawia?
ZBIGNIEW HERBERT - serwis specjalny >>>
Na te pytania szukają odpowiedzi uczestnicy konferencji. A biorą w niej udział wybitni poeci i intelektualiści z Polski i ze świata. Jest to okazja do przypomnienia o doniosłości pisarstwa Herberta oraz o jego światowej randze, ale służyć ma także odnowieniu społecznego obrazu autora wierszy o Panu Cogito, jak też pobudzeniu dyskusji na temat miejsca poezji w XXI wieku.
Tak zapowiadali to wydarzenie organizatorzy. Konferencja zakończy się w środę wieczorem spotkaniem, podczas którego wiersze Herberta czytać będą poeci: Julia Hartwig, Edward Hirsch, Michael Krueger, Ryszard Krynicki, Alissa Valles, Tomas Venclova i Adam Zagajewski.
O wydarzeniu opowiadał Andrzej Franaszek, literaturoznawca, krytyk literacki i redaktor Programu 2 Polskiego Radia.
***
W "Poranku Dwójki" zdaliśmy także relację z konferencji prasowej z udziałem amerykańskiego aktora nominowanego do Oscara oraz Złotego Globu Davida Strathairna. Spotkanie odbyło się z okazji premiery w Teatrze IMKA "Remember This: Walking with Jan Karski" w reżyserii Dereka Goldmana.
Audycję prowadził Piotr Kędziorek.
mm/mc