Przedwojenne korzenie polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 10:00
Gościem Dwójki był Krzysztof Karpiński, autor książki "Był jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce", uznanej za najlepsza książka roku w konkursie "Pióro Fredry".
Audio
  • Krzysztof Karpiński o swojej książce "Był jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce" (Poranek Dwójki)
  • Wystawa "Znaki wolności. Plakaty Solidarności z lat 1980 - 1989" (Poranek Dwójki)
Był jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce to pierwsza publikacja w całości poświęcona początkom popularności tego gatunku w Drugiej Rzeczypospolitej. (na zdjęciu fragment okładki książki)
"Był jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce" to pierwsza publikacja w całości poświęcona początkom popularności tego gatunku w Drugiej Rzeczypospolitej. (na zdjęciu fragment okładki książki)Foto: materiały promocyjne

Autor opisuje najwybitniejszych wykonawców muzyki synkopowanej w dwudziestoleciu oraz miejsca, które tętniły jazzem. Czas zerwać z mitem, że jazz w Polsce zaczął się od "katakumbowych" jam sessions na przełomie lat 40. i 50. Jazz był tu znacznie wcześniej i - jak się okazuje - polscy jazzmani już przed wojną potrafili zachwycić nawet gości z Ameryki.

Znakomitym uzupełnieniem książki "Był jazz…" jest dołączona do niej płyta CD z unikatowymi nagraniami najlepszych polskich orkiestr dwudziestolecia międzywojennego.

W audycji zaprosiliśmy także na wystawę "Znaki wolności. Plakaty Solidarności z lat 1980 - 1989".
***

Nazwa audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie:
Paweł Siwek
Data emisji:
12.12.2014
Godzina emisji:
6.00

mc

Czytaj także

W "Pardon, To Tu" muzycy szukają się na ścianie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 17:00
- Najważniejsze dla nas było pierwsze sto koncertów, na które nikt nie przyszedł - mówił w Dwójce Daniel Radtke, twórca warszawskiego klubu "Pardon, To tu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Tokaj i płyta, która odmienia życie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 12:00
- Co jakiś czas na swojej drodze natykamy się na znak, który wyrywa nas z rutyny - tłumaczył w Dwójce tytuł swojego nowego albumu pianista Michał Tokaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski jazz lat 60. – muzyka i świadectwo historii

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 12:00
Na półki angielskich sklepów trafił boks "Jazz in Polish Cinema 1958-67". Album z muzyką filmową Komedy i Trzaskowskiego miał premierę na London Jazz Festiwal.
rozwiń zwiń