35. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 19:18
Konkurs rozpoczyna się właśnie w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Zajrzymy tam w "Poranku Dwójki".
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, gdzie odbywa się Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, gdzie odbywa się Konkurs Gry na Instrumentach PasterskichFoto: Semu/wikimedia/CC BY SA 3.0

W konkursie uczestniczą instrumentaliści z różnych regionów Polski oraz Litwy, Białorusi, Ukrainy i Słowacji grający na ligawkach, trombitach, bazunach, rogach pasterskich i innych rodzajach instrumentów pasterskich (ponad 30). W Konkursie udział bierze około 150 muzyków, w tym około 70 dzieci od lat 3. O festiwalu po 9.30 opowie kierownik działu etnograficznego w Muzeum w Ciechanowcu - Stanisław Kryński.

Spotkamy się też z Bogdanem Brachą, założycielem Orkiestry Św. Mikołaja, animatorem kultury i muzykiem z zamiłowania. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego folku, praktyk i teoretyk nurtu. Wraz z Orkiestrą Św. Mikołaja zagrał ponad tysiąc koncertów i nagrał 12 albumów.

Naszą Folkową Płytą Poranka będzie "Kraina Bojnów" Orkiestry św. Mikołaja. Zespół już w niedzielę wystąpi w studiu im. Władysława Szpilmana w ramach cyklu Muzyczna Scena Tradycji. Płyta jest wznowieniem czwartego z kolei albumu Orkiestry, który ukazał się w 1998 roku i zdobył tytuł Folkowego Fonogramu Roku.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią" i "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy w sobotę (5.12) w godz. 6.00-10.00. Program poprowadzi Anna Szewczuk.

mc/asz

Czytaj także

Muzyczne korzenie wsi na nagraniach sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 14:00
Mieszkańcy wsi tańczą i muzykują w zasadzie od zawsze, ale najstarsze zachowane zapisy audio i wideo pochodzą z końca XIX wieku. Ocalone przedwojenne nagrania zebrał Jacek Jackowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czôczkò". Muzyka kaszubska w nowych sceneriach

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 12:03
- Starałem się wklejać tę muzykę w jakieś inne światy. Połączyłem to, co kocham, z tym, czego nie znam – opowiadał Dominik Strycharski o swojej płycie "Czôczkò".
rozwiń zwiń