- Słowem kluczem drugiego dnia uroczystości jest słowo wierność - mówi arcybiskup Stanisław Gądecki. Episkopat Polski zwraca uwagę, że chodzi nie tylko o wspomnienia, ale o odnowę duchową społeczeństwa.
Przez Poznań przejdzie maryjna procesja nawiązująca do podobnej podczas Milenium Chrztu. Organizatorom chodzi o pokazanie istoty tamtego wydarzenia. Zwrócenie uwagi, że Chrzest Polski dał początek zarówno naszego życia kościelnego, jak i państwowego.
"Rocznica chrztu Polski zachętą do pojednania i przebaczenia"
W czwartek dobitnie przypomniał o tym prezydent zabierając głos w katedrze Gnieźnieńskiej mówiąc o tej podwójnej roli chrztu, który połączył i element duchowy i element państwowy.
- Te dwa wymiary - duchowy i państwowy - zaplotły się i trwają, choć były w historii momenty, kiedy ten element państwowy znikał na skutek gniewu, wojny, agresji, jaka przychodziła na polskie ziemie, dotykała Polaków - wskazał.
00:26 duda.mp3 Andrzej Duda wyraził wdzięczność dla polskiego Kościoła, który przez wieki pomagał chronić wiarę Polaków (IAR)
- Polska nawet, jeśli znikała z mapy, to wracała siłą Polaków i siłą ducha, którego dawała im wiara i chrzest i którego pomagał im chronić Kościół - dodał.
Prezydent.pl
Zgromadzenie Narodowe
W uroczystych obradach Zgromadzenia Narodowego bierze udział ok. 1200 gości z Polski i z zagranicy.
Pierwszy raz w historii Zgromadzenie Narodowe odbywa się poza Warszawą. W trakcie posiedzenia, które rozpocznie się w południe na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda.
W posiedzeniu weźmie również udział premier Beata Szydło wraz z ministrami, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.
Premier Beata Szydło uważa, że dzisiejsza uroczysta sesja Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu z okazji 1050-lecia Chrztu Polski będzie okazją do refleksji nad obecnymi sporami politycznymi.
Szefowa rządu wyraziła nadzieję, że uczestnicy uroczystej sesji, w tym posłowie i senatorowie, zastanowią się, czy aktualne konflikty rzeczywiście mają sens, zwłaszcza w obliczu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski i całej historii naszego kraju. - Dobrze by było, żebyśmy wszyscy mieli taką refleksję, że to co robimy, to co tworzymy to nie jest tylko tutaj i dzisiaj, ale że nasze decyzje będą skutkowały na lata następne - powiedziała Beata Szydło.
Premier spotkała się w piątek rano z legatem papieskim w Pałacu Arcybiskupim w Poznaniu. Pietro Parolinem. Wcześniej kardynał wziął udział w obradach Konferencji Episkopatu Polski.
Fot. PAP/Bartosz Jankowski
"Naród Polski trwał, dzięki sile ducha"
W czasie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego zostanie odczytana okolicznościowa uchwała, przyjęta wcześniej przez parlamentarzystów. Posłowie i senatorowie wyrażają w niej "wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość".
U uchwale czytamy, że "w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał, dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki".
W uchwale wskazano też, że "wielki przełom historyczny współczesnego czasu jakim było powstanie ruchu „Solidarności” nie byłby możliwy bez inspiracji duchowej, jaką przyniósł Polsce święty papież Jan Paweł II". "Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski - niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości" - głosi tekst uchwały.
"1050-lecie Chrztu Polski powinno się obchodzić szczególnie uroczyście"
- Uroczysta sesja Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu na 1050-lecie Chrztu Polski ma podkreślić wymowę tego wydarzenia i jego znaczenie dla historii naszego kraju - mówił w radiowej Jedynce Stanisław Karczewski.
Marszałek Senatu zaznaczył, że zależało mu na nadaniu odpowiedniej rangi tym obchodom, stąd wspólne, uroczyste posiedzenie Sejmu i Senatu w stolicy Wielkopolski. Stanisław Karczewski zwrócił uwagę, że to pierwszy przypadek, gdy Zgromadzenie Narodowe odbywa się poza Warszawą i przypomniał, że na sesję zaproszeni zostali goście z zagranicy oraz przedstawiciele Polonii. Marszałek Senatu powiedział, że 1050-lecie Chrztu Polski powinno się obchodzić szczególnie uroczyście, również dlatego, że 50 lat temu państwo polskie "zbojkotowało" millenium tamtego wydarzenia.
***
Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską "Oratorium966.pl", skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.
Z kolei prezydent odsłoni tablicę upamiętniającą posiedzenie Zgromadzenia Narodowego.
IAR,PAP,kh