Moda zmienia się częściej niż architektura czy design. Swój ślad odciskają na niej polityka, sztuka, władza i religia. Ubranie odzwierciedla także osobowość i intymność noszącego. Komunikuje funkcje, które pełnimy i miejsce, które zajmujemy lub chcemy zajmować w społeczeństwie.
Wśród dzieł sztuki dawnej na wystawie "Wykrój. Miasto. Tarnów" pojawią się m.in. dziewiętnastowieczna suknia twórcy haute-couture Charles’a Worth’a i wykonany w Rzymie portret Heleny Sanguszkówny autorstwa Antoine’a Bourlarda z 1868 roku. Ubranie i moda może być zatem punktem wyjścia do zbadania i opisania historii miasta oraz jego społeczności. Ekspozycja, używając ubrań, opowie o mieście – jego kulturze, historii, pamięci i zapomnieniu, demonach, bohaterach i bohaterkach.
O wystawie opowiadali w Dwójce jej kurator i krytyk mody Marcin Różyc, a także Janusz Noniewicz, założyciel i kierownik Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W audycji rozmawialiśmy także z zespołem Sutari, który w instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego planuje koncert "Watermelon", złożony z autorskich kompozycji dźwiękowo-tanecznych na instrumenty codziennego użytku. Artystki zagrają na wannie wypełnionej wodą, wiadrach i szmatach, instalacjach hydraulicznych, mikserze, tarce, łyżkach, kieliszkach i czajniku.
Ponadto po raz pierwszy w tym tygodniu spotkalismy się też z reżyserem teatralnym i telewizyjnym Piotrem Tomaszukiem, który zdradził nam, co ostatnio zafascynowało go w kulturze.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzi: Marcin Pesta
Data emisji: 20.06.2016
Godzina emisji: 6.00
mc