Anna Baumgart instaluje historię Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 10:00
Artystka opowiadała w "Poranku Dwójki" o instalacji teatralnej "Generał i dziewczyna", którą pokaże w Instytucie Teatralnym w Warszawie.
Audio
  • Anna Baumgart o instalacji teatralnej "Generał i dziewczyna" (Poranek Dwójki)

Instalacja ta związana jest z historią generała Humberto Delgado i jego sekretarki i kochanki Arajayr De Campos, którzy jako bojownicy o wolność i demokrację Portugalii zginęli z rozkazu reżimu Salazara w 1964 roku. Projekt "Generał i dziewczyna" oddaje głos kobiecie, która w historii jest niema, a za jej pośrednictwem tym wszystkim, którzy w ukryciu i anonimowo pracują na świetność swoich parterów. Spektakl będzie dotyczył niejasnej strefy marginesu między publicznym a prywatnym. 

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Anna Baumgart (artystka sztuk wizualnych)

Data emisji: 25.01.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Czytaj także

Stanisław Grzesiuk. Warszawiak, który kochał życie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 11:00
- To jest postać ważna dla stolicy i odbudowy jej tożsamości. Po wojnie przyjechało tu dużo ludzi z całej Polski, którzy tworzyli zlepek różnych postaci. Wydaje mi się, że łączącym ich elementem stał się pojawiający się w piosenkach i powieściach Grzesiuka mit warszawiaka-cwaniaka, który nie da sobie w kaszę dmuchać – powiedział Bartosz Janiszewski, autor książki "Stanisław Grzesiuk. Król życia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bradl". Komiks o inżynierze-konspiratorze

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 14:00
W audycji przedstawiliśmy relację z Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyła się premiera komiksu poświęconego słynnemu polskiemu szpiegowi z czasów II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Architektki". Najpierw musiały zaprojektować karierę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 10:30
- Młode kobiety miały bardzo duże problemy z zaistnieniem na rynku architektonicznym. Jednym ze sposób na rozwój zawodowy było małżeństwo z kolegą ze studiów. W ten sposób powstawały małżeństwa architektoniczne – powiedziała prof. Marta Leśniakowska, autorka książki o najsłynniejszych kobietach w dziejach polskiej architektury.
rozwiń zwiń