Grynberg: bycie Żydem w Polsce jest trudniejsze niż gdzie indziej

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 11:00
- To widać po napisach na murach. Żyd jest słowem w Polsce niezręcznym, wiele osób ścisza głos, gdy je wymawia - mówił pisarz, który w Dwójce opowiadał o swojej nowej książce pt. "Rejwach".
Audio
  • Mikołaj Grynber o książce "Rejwach" (Poranek Dwójki)

Tom "Rejwach" to zbiór opowieści o współczesnych doświadczeniach polskich Żydów. Mikołaj Grynberg podkreślał w audycji, że książka ta jest oparta na prawdziwych historiach. Część z nich dotyczy zjawiska wypierania swojego pochodzenia. - Pokolenie, które przeżyło wojnę i zdecydowało się zostać w Polsce, w dużej mierze zrezygnowało z bycia Żydami na rzecz następnych pokoleń, by historia oszczędziła im strasznego doświadczenia - wyjaśniał gość "Poranka Dwójki". - Potem tacy ludzie natrafiają na ślady swojej żydowskości i to jest jak granat wrzucony do basenu, bo czasem okazuje się, że rodziny niechętne Żydom okazują się nimi być.

Mikołaj Grynberg dzielił się własnymi doświadczeniami. Wspominał moment, w którym jego żydowskość stała się problemem dla rówieśników w szkole. Zwracał też uwagę na niebezpieczeństwa narracji narodowej w polityce. - To dla mniejszości narodowych nigdy nie oznacza nic dobrego.

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Mikołaj Grynberg (pisarz)

Data emisji: 25.04.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mz

Czytaj także

Szewach Weiss: wiemy dokładnie, jak wygląda piekło

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 10:00
- W Warszawie przed wojną żyło 420 tysięcy Żydów, dziś została po nich tablica na Umschlagplatz - mówił w przededniu 74. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie profesor Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce.
rozwiń zwiń