Polsko-ukraińskie spotkania przy filozofii

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 10:00
- Zaczynałem swoją pracę w sekcji ukraińskiej Polskiego Radia, oprócz tego uprawiam zawodowo filozofię. Takie połączenie było więc dla mnie czymś naturalnym - opowiadał Anton Marczyński o genezie swojej książki będącej zbiorem wywiadów, które przez ponad 10 lat robił na potrzeby swej rubryki "Hortus (In)Conclusus" w Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
Audio
  • Rozmowa z Antonem Marczyńskim, autorem książki "Hortus (In)Conclusus. Polska i Ukraina: rozmowy o filozofii i literaturze" (Poranek Dwójki)

makowski_1200.jpg
"Książka nie kojarzy się z dorosłością. I to jest problem"

W książce "Hortus (In)Conclusus. Polska i Ukraina: rozmowy o filozofii i literaturze" znalazły się rozmowy m.in. z Barbarą Skargą, Myrosławem Popowyczem, Władysławem Stróżewskim, Ihorem Byczko, Tadeuszem Gadaczem, Tarasem Wozniakiem, Jerzym Prokopiukiem i Zbigniewem Mikołejko.

- Są tu zarówno teksty ogólne, przedstawiające na przykład całą filozofię ukraińską, jak i opisy polskich szkół filozoficznych. Jest to poniekąd swoista, nieogarniająca całości, encyklopedia – mówił Anton Marczyński.

Jak przełożyć język radiowej audycji na książkowy zapis? W jakim stopniu tematyka skomplikowanych polsko-ukraińskich relacji pojawia się w rozmowach o filozofii i literaturze? Zapraszamy do wysłuchania wywiadu, w którym również m.in. o spotkaniu z prof. Barbarą Skargą i filozofią dialogu.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Anton Marczyński (autor książki "Hortus (In)Conclusus. Polska i Ukraina: rozmowy o filozofii i literaturze")

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

jp/bch

Czytaj także

"Marian Bizan pokazywał, co jest istotne w literaturze i w życiu"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 17:47
- Był pośrednikiem dla wszystkich, którzy chcą nawiązać jakąś relację z wielkimi postaciami polskiej humanistyki początków XX wieku – podkreślał Marek Zagańczyk, wspominając zmarłego 9 maja Mariana Bizana, historyka literatury i wydawcę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jego książki budowały tożsamość warszawiaków"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 20:55
- Grzesiuk pisał autentycznie. Na jego książkach ludzie, którzy wracali do ruin miasta mogli budować od nowa swoją warszawską tożsamość. Dzięki jego autentyczności, to co pisał stało się uniwersalne - mówił w Dwójce Bartosz Janiszewski, autor biografii barda Czerniakowa.
rozwiń zwiń