Dyrektor Teatru Nowego w Łodzi Krzysztof Dudek uważa, że "Ziemia obiecana" jak mało która powieść może Chińczykom przypaść do gustu. - Mam tu na myśli nawet współczesną historię Chin, kiedy obserwujemy niezwykle mocny wzrost gospodarczy, a "Ziemia obiecana" opowiada podobną historię, tylko 100 lat wcześniej - w Łodzi - mówi Krzysztof Dudek. Spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka uwypukla wątki społeczne, a jednocześnie odnosi się do wartości uniwersalnych. "Ziemię obiecaną" pekińska publiczność zobaczy 29 i 30 czerwca oraz 1 lipca.
Konferencji prasowej poświęconej "Ziemi obiecanej" towarzyszyła promocja chińskiego tłumaczenia powieści Władysława Reymonta. Spektakl zostanie pokazany w stolicy Chin dzięki wsparciu Programu Azja Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Polskiego w Pekinie.
"Ziemia obiecana" prezentowana jest w ramach odbywającego się cyklicznie Międzynarodowego Festiwalu Teatru Sztuki Ludowej. Wcześniej pekińska publiczność mogła obejrzeć między innymi "Dziady" w reżyserii Michała Zadary, czy "Króla Leara" w reżyserii Jana Klaty.
Polski teatr - dzięki programowi intensywnej promocji na najważniejszych scenach Chin - jest już w Państwie Środka rozpoznawalną marką. W ostatnich latach w Pekinie, Tianjinie, Szanghaju czy Harbinie były prezentowane najważniejsze spektakle najbardziej znanych polskich twórców teatralnych.
Dobre przyjecie polskiego teatru przełożyło się też na wspólne polsko-chińskie projekty teatralne. Na zamówienie chińskich scen powstały koprodukcje w reżyserii tak wybitnych twórców jak Krystian Lupa czy Grzegorz Jarzyna.
fc