- To owoc pracy trzech pracowni z Katalonii, Warszawy i Katowic i jeden z dobrych przykładów na budynek powstały na zamówienie publiczne. Miasto, widząc upadającą dzielnicę bardzo blisko od centrum, postanowiło oddać to miejsce w ręce specjalistów. To znak zupełnej metamorfozy Katowic, w których obiekt zniszczonej tkanki miejskiej staje się fundamentem dla nowych budynków - opowiadał jeden z twórców wytypowanego projektu, architekt Wojciech Małecki.
Położony przy ul. Św. Pawła nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego UŚ, oddany do użytku jesienią 2017 roku, inkorporował stojący tam wcześniej podniszczony katowicki familok. W projekcie dominują prosta cegła, ceramika, elementy żelbetowe oraz drewno i w wybranych miejscach szkło. Ważną częścią budynku jest położone w środku patio. - Ta wewnętrzna przestrzeń ma służyć otwarciu się na pobliskie budowle. Nawiązuje do kultury śródziemnomorskiej i do założeń klasztornych - stanowi przestrzeń wyciszenia, kontemplacji i bezpieczeństwa. Miejsce jest świadkiem historii sprzed stu lat, chcieliśmy ten ślad zachować.
Na powstanie siedziby Wydziału Radia i Telewizji UŚ złożyło się nie tylko przystosowanie budynku do potrzeb edukacyjnych, ale i rewitalizacja przestrzeni i poszanowanie katowickiej historii. Zakwalifikowanie się tego obiektu do krótkiej listy do Nagrody Miesa van der Rohe, najbardziej prestiżowej nagrody za architekturę w Europie, to duży sukces. Nagroda przyznawana jest co dwa lata, jej laureatami w 2015 roku zostali twórcy projektu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość audycji: Wojciech Małecki (architekt)
Data emisji: 22.01.2019
Godzina emisji: 9.30
at/pg