Zabawa z żywiołami w MEK - woda

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 09:00
- Szukamy styków między naturą, kulturą i techniką, uniwersalnych wątków, które zaciekawią współczesnego odbiorcę - mówiła w "Poranku Dwójki" Urszula Sobczyk o propozycji warsztatowej Muzeum Etnograficznego w Krakowie "Etnokalendarz".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/AnnaER

- Co miesiąc bierzemy na warsztat inny temat. Chcemy pokazywać, że kultura jest czymś szerokim, ciekawym, aktualnym, bardzo współczesnym. Eksperci i naukowcy służą nam w tym radą i doświadczeniem w tematach, które są poza tradycyjnymi zainteresowanimi etnografów - mówiła Urszula Sobczyk w audycji.

"Etnokalendarz", czyli cykl warsztatów poświęconych żywiołom - wodzie, ogniu, powietrzu i ziemi - oraz florze i faunie trwać ma w MEK od jesieni 2018 do lata 2019 roku. Przybliżać ma to, jak tradycja reprezentowana za pomocą muzealnych eksponatów przenika się ze współczesnością, balansując między techniką a przyrodą.

W przypadku zajęć związanych z wodą głównym punktem programu jest zabytkowa krakowska studnia. - Pochodzi sprzed ponad stu lat, z czasów, kiedy w okolicy nie tylko nie było jeszcze wody w kranach, ale i wodociągów! To wokół studni koncentrowało się życie społeczności wiejskich, podział wody niósł za sobą ważne decyzje związane z życiem codziennym. Dzisiaj z kolei wiąże się z refleksją na temat gospodorania wodą - tłumaczyła Sobczyk, zapraszając do udziału w spotkaniach.

Harmonogram spotkań w 2019 r.:

19–20 stycznia: Cztery żywioły: wiatr
17 lutego: Cztery żywioły: woda
16–17 marca: Fauna
13–14 kwietnia: Roślinne laboratorium
18–19 maja: Kwiatowe konstrukcje

***


Rozmawiała: Aleksandra Tykarska

Gość: Urszula Sobczyk (Muzeum Etnograficzne w Krakowie)

Data emisji: 16.02.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowany został w audycji Poranek Dwójki.

at/gs

Czytaj także

Emic i etic - dwa sposoby badania kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 09:00
- Emic i etic to para terminów, która podkreśla podejście badawcze, ale też sposób analizy i interpretacji wybrany przez badacza kultury. Terminy te wywodzą się z językoznawstwa, w latach 50. XX wieku stworzył je amerykański lingwista Kenneth Picke - tłumaczyła dr Maria Małanicz-Przybylska.
rozwiń zwiń