W "Głosach z przeszłości" przypomnieliśmy gawędy zmarłego 7 czerwca br. Ryszarda Bugajskiego, który był twórcą "najbardziej antykomunistycznego filmu w dziejach polskiego kina", czyli "Przesłuchania". Reżyserował także "Generała Nila", "Układ zamknięty" i "Zaćmę". W swojej twórczości interesował się jednostką w zderzeniu z polityką i historią, opowiadał o historii Polski, pełnej trudnych i tragicznych wydarzeń.
- "Przesłuchanie" to historia kobiety głęboko przekonanej o swojej racji, posiadającej moralność, która nie pozwala jej zdradzić przyjaciół, podpisać fałszywego oświadczenia. Ona sama, jako mało znacząca piosenkarka uważa, że jej życie nie jest wiele warte, ale to nie ma znaczenia. Nie walczy o fakty i prawdę, które także przestały mieć znaczenie, ale o samą siebie. Wie, że nie może dać się złamać komunistycznej bezpiece. To historia walki o duszę - mówił w jednej z gawęd Ryszard Bugajski.
W cyklu nagranym przez Bogumiłę Prządkę w 2004 roku reżyser wspominał również swoje dzieciństwo i młodość, opowiadał o domu rodzinnym, a także o decyzji, by zostać reżyserem filmowym. Wspominał też m.in. czasy swoich studiów w łódzkiej filmówce i swoje pierwsze dokonania filmowe.
***
Tytuł audycji: Głosy z przeszłości
Data emisji: 24-28.06.2019
Godzina emisji: 12.45
mko/pg