Czesław Miłosz w Polskim Radiu
Prof. Aleksander Fiut zaznaczał, że nie docenia się roli Czesława Miłosza w propagowaniu polskiej kultury za granicą, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. - Cały szereg jego wypowiedzi, wywiadów i tekstów na temat polskiej kultury przedstawianych wówczas Polonii amerykańskiej, ale i Amerykanom, miał ogromne znaczenie. Wydał też bardzo ważny zbiór poetów polskich w języku angielskim. Wybitni poeci amerykańscy, z którymi rozmawiałem, podkreślali znaczenie, jakie miała ta antologia dla poezji amerykańskiej - mówił historyk literatury.
Gość audycji podkreślał, że szkoła upraszcza i banalizuje sposób rozumienia jego poezji. Wiele wierszy, jak np. "Miłość", wymagają filozoficznego i teologicznego komentarza. Jego wiersze nic nie znaczą, jeśli są wyrwane z kontekstu. - To był poeta o wielorakiej dykcji poetyckiej i z dystansem do roli wieszcza narodowego - dodał prof. Aleksander Fiut.
Jak wyglądało pierwsze spotkanie profesora z poetą? Jaki stosunek do zaszczytów i wyróżnień miał Czesław Miłosz? O tym w nagraniu audycji.
***
Rozmawiał: Paweł Siwek
Gość: prof. Aleksander Fiut (polski historyk literatury, krytyk literacki, eseista, znawca twórczości Czesława Miłosza)
Data emisji: 14.08.2019
Godzina emisji: 8.30
Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
am/pg