Pięć fenomenów polskiej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 15:29
Pięć miast - Kraków, Warszawa, Lublin, Poznań, Katowice - i pięć ważnych dla polskiej architektury epok obejmujących całe stulecie - taki pomysł na opowieść o naszym dziedzictwie architektonicznym mieli twórcy wydarzenia "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury".
Plakat promujący wydarzenie
Plakat promujący wydarzenieFoto: mat. prasowe

O czekających nas spotkaniach opowie w "Poranku Dwójki" Katarzyna Domagalska z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Spotkanie o godz. 8.30 (transmisja wideo).


"Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat" - ten pochodzący z Talmudu napis doskonale ilustruje bohaterki książki Anny Herbich "Dziewczyny sprawiedliwe". Nie musiały się wychylać. Mogły spokojnie przeżyć wojnę w rodzinnych domach. Nie mogły jednak patrzeć na to, jak niemieccy okupanci traktują Żydów. Polują na nich, zamykają w gettach, wysyłają do obozów koncentracyjnych na pewną śmierć. Prześladują ich znajomych, sąsiadów, przyjaciół. Niewinnych ludzi, którzy według nazistowskiej ideologii stracili prawo do egzystencji. Nie pozostały obojętne na ich cierpienie. Nie zawahały się im pomóc, mimo że ryzykowały życiem swoim i swoich najbliższych. Dziewczyny, które zrobiły to, co uznały za słuszne - czytamy w książce, a jej autorka Anna Herbich będzie gościem w Dwójce o godz.9.30.

W audycji również:

  • relacja z wręczenia Nagród Mediów Publicznych;
  • inauguracja Instytutu Pileckiego w Berlinie i nieznana w Niemczech historia Witolda Pileckiego; opowiedziana dzięki wystawie przygotowanej na podstawie najnowszych badań międzynarodowych ekspertów;
  • mongolska strzała, która ugodziła śmiertelnie hejnalistę na Wieży Mariackiej ponownie w Krakowie.

Pojawią się również "Płyta tygodnia" i nowy konkurs z nagrodami "Do trzech razy sztuka".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" we wtorek (17.09) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

mko/pg

Zobacz więcej na temat: wystawa architektura
Czytaj także

Jak dobrze rozplanować stolicę

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 11:42
Gościem "Wybieram Dwójkę" była Marlena Happach - nowa dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pawilon Polski na Biennale di Venezia. Historia i teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 14:11
- Nasi artyści pojawiali się na biennale od chwili odzyskania przez Polskę niepodległości, ale to była rzadkość. Rząd postanowił to zmienić. Udało mu się wyłożyć 200 tysięcy lirów i kupił pawilon na wyspie św. Heleny. Do dziś jest naszą własnością - mówiła w Dwójce Marta Miś.
rozwiń zwiń