Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Rembrandta. Z tej okazji 4 października, czyli dokładnie w 350. rocznicę śmierci artysty, Zamek Królewski w Warszawie otworzy wystawę poświęconą temu XVII-wiecznemu holenderskiemu malarzowi. Jak opowiadała Alicja Jakubowska, jedna z kuratorek, tytuł wystawy mówi o tym, ile dokładnie dzieł oryginalnych tego malarza zostanie zaprezentowanych. Dwa z nich to obrazy olejne, czyli Dziewczyna w ramie obrazu oraz Uczony przy pulpicie, które pochodzą ze stałej kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie. Pozostałe dzieła zostały użyczone przez różne instytucje z Polski, m.in. przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie, a także Polską Akademię Umiejętności z Krakowa i Muzeum Książąt Lubomirskich przy Ossolineum we Wrocławiu.
Kuratorki podkreślają, że zbiory będzie można oglądać jedynie przez miesiąc, ponieważ dzieła, które są rycinami i rysunkami, jako podłoże mają papier i są bardzo wrażliwe na światło. Z tego właśnie powodu czas ich ekspozycji jest bardzo ograniczony. Jest to zatem wyjątkowa szansa na poznanie twórczości Rembrandta i różnych technik, którymi się posługiwał. - Nasze zamkowe obrazy Rembrandta zostały namalowane w 1641 roku. Jest to czas twórczości Rembrandta, kiedy był szczyt jego kariery, bo rok później powstała np. Straż nocna – jeden z najsłynniejszych obrazów Rembrandta. Więc to był okres jego świetności, kiedy był rozpoznawalny w Amsterdamie - zachęcała Magdalena Królikiewicz.
Ile dzieł Rembrandta znajduje się w polskich zbiorach? Jakie wydarzenia będą towarzyszyć ekspozycji? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Goście: Magdalena Królikiewicz i Alicja Jakubowska (kuratorki wystawy "36 x Rembrandt")
Data emisji: 3.10.2019
Godzina emisji: 8.30
am/bch