- Mamy bardzo dużo podobieństw miedzy językami tajnymi Azji Środkowej i Europy. To wszystko spowodowane było wędrówkami ludzkimi, że te podobieństwa się w pewnym momencie pojawiły - tłumaczyła w audycji profesor Pstrusińska, która prowadzi spotkanie z cyklu "Okolice kultury – kultura okolic: O tajnych językach Azji Środkowej" w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
Wykład nawiązuje do problematyki trwających obchodów Roku Języków Rdzennych zainicjowanego przez ONZ, ale pomaga też odpowiedzieć na zupełnie naturalne pytanie, które od razu przychodzi do głowy każdemu, kto słyszy określenie "język tajny": czy spotykamy się z nimi też w Polsce? - Co krok! - zapewnia prof. Pstrusińska. - Nawet u siebie w domu można stworzyć taki język. Tajnych języków jest mnóstwo, bezustannie powstają nowe, umierają stare. Choć znamy tylko niewielką ich część, to są niesłychanie ważne.
W audycji słuchaliśmy również:
- relacji z Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMiGRA, którą przestawił Krzysztof Renik.
EMiGRA poprzez film pokazuje życie Polaków poza krajem, pozwala łączyć często bardzo odległe od siebie światy Polaków mieszkających w kraju i tych, którzy z różnych powodów osiedlili się na innych terenach.
Agata Lewandowski - W związku z ogłoszonym Rokiem Gustawa Herlinga Grudzińskiego filmy łączymy także z literaturą pisaną przez polskich autorzy za granicą: Josepha Conrada, Witolda Gombrowicza.
Cel rozszerzenia spotkań o wątek literacki jest ważny, jak mówił poeta i emigrant Romuald Mieczkowski, bo "nasz byt jest kształtowany przez środowisko, mamy do czynienia z nakładaniem się tożsamości. W tej dyskusji spotkają się Zachód i Wschód".
- zaproszenia na Spotkanie Gajdoszy i Dudziarzy w Istebnej, które zapowiedziała współorganizatorka wydarzenia, Ewa Cudzich,
- rozmowy Patrycji Zisch o najnowszej publikacji prof. Mariana Pokropka "Etnografia. Materialna kultura ludowa Polski na tle porównawczym", monumentalnej pracy etnograficznej,
- zapowiedzi audycji "Dwójka na miejscu" w Płocku.
A także naszych stałych sobotnich cykli: "Historii polskiego folku", w której Wojciech Ossowski przybliżał postać sopockiego artysty Tadeusza Chyły, w "Cudowytwórcach" zaś pszczelarz Wojciech Kotlicki opowiedział o tajnikach bartnictwa.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Goście: Ewa Cudzich (animatorka kultury), Agata Lewandowski (EMiGRA), Romuald Mieczkowski (poeta), prof. Marian Pokropek (etnograf), prof. Jadwiga Pstrusińska (orientalistka)
Data emisji: 19.10.2019
Godzina emisji: 7.00
at/am