Dwa lata mijają od wydania przez Warszawską Orkiestrę Sentymentalną "Śpiewnika kolędowego", albumu zawierającego nie tylko najbardziej znane polskie kolędy, ale i te dawno zapomniane. O tym, jaką rolę wspólne kolędowanie dla nich odgrywa, Gabriela Mościcka, Mateusz Kowalski i Kazimierz Nitkiewicz mówili w naszej audycji.
Do tego w audycji zawitaliśmy do Lubartowa, gdzie zaczęło się tradycyjne kolędowania, a jednocześnie kończy się projekt "Lubartowskie Melodie" - opowiadał o tym kierownik projektu Sebastian Pikula, a z muzykami grupy Warszawa Wschodnia sprawdziliśmy, jak można wspólnie obchodzić Boże Narodzenie, oraz słuchaliśmy o święcie Świętych Młodzianków na Górnym Śląsku.
Odwiedziliśmy także Stryszawę, gdzie działa Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej, słynące z zabawkarstwa żywiecko-suskiego. Według badaczy ma ono swoje początki u progu XIX wieku. To tradycja rodzinna, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tradycja, co ważne, żywa do dziś. W audycji przybliżali ją nam lokalni przewodnicy: Renata Hudzik i Piotr Pochopień.
- Ta współczesna karuzelka jest nieco uproszczona, ale spełnia tę samą funkcję co inne, wcześniejsze, kręci się. Malowano je na trzy podstawowe kolory: czerwony, zielony i żółty, żeby przyciągały wzrok dziecka - mówili eksperci.
Jak mogliśmy usłyszeć, obecnie w Stryszawie działa siedem rodzin zabawkarskich, ponieważ fach ten był fachem rodowym, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Od ponad 20 lat odbywa się tam też Święto Zabawki Ludowej, w którym co roku startują stryszawscy twórcy. Każdorazowo tematem przewodnim jest inny rodzaj zabawki, np. wozy, bryczki, karetki, chodoki, koniki czy ptaszki. Od 2016 roku zabawkarstwo żywiecko-suskie jest jedną z pozycji na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
***
W audycji nie zabrakło też nowych odcinków "Historii polskiego folku" Wojciecha Ossowskiego czy "Cudowytwórców".
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Piotr Kędziorek
Data emisji: 28.12.2019
Godzina emisji: 7.00
at