Wystawa "MYKOsystem" została przygotowana specjalnie na potrzeby polskiego pawilonu na XXII Triennele di Milano. Tematem przewodnim Triennale pod kuratelą Paoli Antonelli z nowojorskiego MoMA była rola dizajnu i architektury w odbudowie relacji między człowiekiem a naturą. "MYKOsystem" spotkał się z dużym zainteresowaniem odwiedzających Triennale i zyskał dobre recenzje. Teraz możemy zobaczyć ją w Warszawie.
- Tworzymy z niepowlekanego papieru, z niezabezpieczonego drewna, używamy minimum kleju, minimum substancji chemicznych, żeby w którymś momencie, wybranym np. przez grzyby, ta instalacja znalazła się z powrotem w naturalnym obiegu materii - wyjaśniała podejście do tworzenia we współpracy międzygatunkowej Anna Szydłowska.
Jak zaznaczył Maciej Siuda, architekt i wykładowca poznańskiej School of Form, artyści zaangażowani w "MYKOsystem" postanowili zamienić pojęcie "używania" materiałów na "współpracę" z nimi. - Nie używajmy natury. Współpracujmy z nią - dodał.
Ekspozycja składa się z drewnianej instalacji, która odnosi się do tego, co pod ziemią (grzybnia i korzenie), i tego, co na ziemi (drzewo, człowiek i jego wytwory). Jej dwustronność zachęca do zmiany perspektywy, spojrzenia pod nogi, a nawet zaglądania pod powierzchnię. Równorzędnym elementem ekspozycji są infografiki, animacja oraz druki, które przedstawiają koncepcję "MYKOsystemu". Całości towarzyszy muzyka skomponowana przez Joannę Halszkę Sokołowską.
Do 29 marca ekspozycja pokazywana jest w warszawskiej Kordegardzie.
***
Audycja: Poranek Dwójki
Rozmawiał: Paweł Siwek
Gość: Agata Szydłowska (kuratorka wystawy, badaczka i wykładowczyni na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie), Maciej Siuda (architekt i wykładowca poznańskiej School of Form)
Data emisji: 2.03.2020
Godzina emisji: 8.30
uk/jp