Gość Dwójkowej audycji jest autorem książki z serii Monografie FNP (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej) zatytułowanej "Przeczucie końca. Modernizm, późność i polskie kino".
Polskie kino najczęściej bywa opisywane przez pryzmat rodzimej historii politycznej i społecznej. Celem książki "Przeczucie końca... " jest wykroczenie poza te ramy i spojrzenie na polską kinematografię doby PRL-u w odniesieniu do światowych trendów stylistycznych, panujących w tym okresie w sztuce filmowej.
Głównym tematem książki jest kino późnego modernizmu, przypadające głównie na lata 70. i 80. XX wieku. Autor analizuje dzieła takich filmowców jak Tadeusz Konwicki i Wojciech Jerzy Has, jak też debiutujących w tym okresie Andrzeja Żuławskiego, Grzegorza Królikiewicza czy Piotra Szulkina. Ich filmy, często niedoceniane i niezrozumiane w momencie premiery, stanowią istotny wkład do światowej kinematografii, świadcząc o transnarodowej wyobraźni polskich późnomodernistycznych twórców.
***
Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Gość: Miłosz Stelmach (doktor nauk o sztuce, absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz redaktor naczelny czasopisma o tematyce filmowej "Ekrany")
Data emisji: 25.03.2020
Godzina emisji: 21.30
uk/am