180 km na północ od Irkucka stoi wielki ceglany budynek, który kiedyś był carskim więzieniem. Obecnie znajduje się w nim szpital psychiatryczny. Wojciech Kasperski nazywa to miejsce "zsypem", gdzie społeczeństwo wyrzuca wszystkich niepotrzebnych ludzi. - Znajdziemy tam chorych psychicznie, ale też dziewczynki z domów dziecka dla których zabrakło łóżek oraz młodych ludzi z poprawczaka, którymi nie było komu się zająć. Trafiają tam wszyscy niepotrzebni. To takie przytulisko, społeczny śmietnik, gdzie pod opieką pięciu lekarzy znajduje się 1000 osób - powiedział reżyser.
Dokumentalna "Ikona" jest wstrząsającą opowieścią o wykluczonych, pacjentach zamkniętych za murami syberyjskiego szpitala. - Szpital to jest życie w soczewce, świat uwypuklony w jednym miejscu. Wszyscy zależymy od wielu osób, inne zależą od nas. Musimy z tym żyć. Sprawa zmienia się jednak, gdy ktoś Ci mówi, że jesteś chory psychicznie i odbiera część praw. Zasadne jest to w przypadku osób niebezpiecznych, które również przebywają w tym szpitalu. Przebywają tam też jednak osoby, które można leczyć i mogłyby wrócić do społeczeństwa. Ten film mówi również i o takich rzeczach. Porusza temat wrażliwości na drugiego człowieka, gdzie kończy się medycyna i zaczynają się bardziej ludzkie odruchy - tłumaczył Kasperski.
Film "Ikona" bierze udział w konkursie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W nagraniu audycji Wojciech Kasperski tłumaczył również, jak udało mu się nawiązać kontakt z bohaterami filmu. Wyjaśnił, dlaczego się z nimi utożsamia oraz dlaczego "Ikonę" nazywa dziełem swojego życia.
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Joanna Sławińska
Gość: Wojciech Kasperski (reżyser)
Data emisji: 2.06.2016
Godzina emisji: 15.21
tj/kd