W najbliższym Europejskim Magazynie Kulturalnym:
1. Opowiadania polskich i niemieckich autorów takich jak: Volker Braun, Maththias Göritz, Durs Grunbein,Wojciech Jagielski, Wojciech Tochman i Olga Tokarczuk znalazły się w dwujęzycznej antologii Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem, która ukazuje się w Polsce i Niemczech tuż przed 66. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Redaktorem i pomysłodawcą antologii jest Stephan Stroux [Stefan Sztruks], mieszkający w Berlinie i Warszawie reżyser i tłumacz. Założona przez niego Fundacja Mosty na Rzece jest organizatorem licznych akcji na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Antologia Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem jest częścią większego projektu, o którym opowie sam pomysłodawca i redaktor książki – [Stefan Sztruks].
2. Międzynarodowa dzielnica sztuki, stworzona przez 14 europejskich galerii z Warszawy, Paryża, Berlina, Mediolanu, Stambułu, Londynu, Wilna i Reykjaviku powoli znika ze stolicy Islandii. Artyści tworzyli ekspozycje, poświęcone wyspie i całkowicie od niej niezależne. Poza wystawami odbywały się pokazy filmów, koncerty jak również akcje. O dobiegającej końca Villi Rejkjavik, bo taki jest tytuł tego przedsięwzięcia, opowie przebywający w Islandii jego kurator i pomysłodawca – Łukasz Gorczyca.
3. Jeszcze do 9 sierpnia w berlińskim Martin Gropius Bau można oglądać retrospektywną wystawę Fridy Kahlo. Jest to pierwsza tak pełna ekspozycja prac meksykańskiej artystki. Do tej pory obejrzało ją około 200 tysięcy widzów: O wystawie mówić będą Wioletta Słoka ze Szczecina i kuratorka wystawy dr Helga Prignitz-Poda.
4. Znany w Austrii, nieznany w Polsce. Pisarz Alexander Lernet-Holenia został uczczony monograficzną wystawą zorganizowaną w Sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystawa zawiera zdjęcia i oryginalne zapiski osobiste, daje obraz kontekstu historycznego i warunków, w których wzrastał poeta, prozaik. dramaturg, prezes austriackiego PEN Clubu, żołnierz I i II wojny światowej. O karierze austriackiego autora opowie dr Ryszard Spodzieja z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Audycję prowadzi Bartosz Panek.
31 lipca (sobota), godz. 14:30