Andrzej Krauze, wybitny rysownik od prawie czterdziestu lat mieszkający i tworzący w Londynie, w Polsce znany jest przede wszystkim jako twórca satyryczny. Starsi czytelnicy pamiętają jego prace z lat siedemdziesiątych, zamieszczane na łamach "Kultury", niezwykle wówczas ważne dla oddania nastrojów epoki.
Warszawska wystawa skupia się jednak wokół innego okresu twórczości. Głównym wątkiem konstruującym ideę "Lekcji fruwania" jest ilustracja i rysunek tworzone dla gazet w okresie ostatnich 30 lat. W szczególnym dla tego medium czasie - burzliwego rozwoju prasy, ale też powolnego schyłku formy papierowej i zamiany nośnika na format cyfrowy.
- Sercem tej ekspozycji jest ponad trzydziestoletnia współpraca Andrzeja Krauzego z jednym z brytyjskich dzienników The Guardian. Pokazujemy niemal wszystkie rysunki w formie archiwum, albo w formie ekspozycyjnej, którą stworzył dla tej gazety - wyjaśniła Hanna Wróblewska. Dodała, że w ten sposób przybliżone zostaną nie tylko prace i styl autora, ale również czym ten styl był podyktowany. - Uczestniczymy w ten sposób w przedefiniowaniu pojęcia "prasa" - dodała kuratorka wystawy.
Wystawę "Lekcja fruwania" można oglądać od 22 lutego w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki.
Gościem audycji był również kurator polskiej wystawy na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji Rafał Śliwa, który opowiadał o szczegółach ekspozycji "Trouble in Paradise". Będzie ją można oglądać od 23 maja na 17. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzi: Paweł Siwek
Goście: Hanna Wróblewska (dyrektorka warszawskiej galerii Zachęta), Rafał Śliwa
Data emisji: 19.02.2020
Godzina emisji: 8.30
am