XV Festiwal Mozartowski Mozartiana. Trzy dni święta muzyki w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 10:50
- Zwykle nasz festiwal trwa cały tydzień. Tym razem musieliśmy go ograniczyć do trzech dni, ale każdy z nich będzie bardzo interesujący i ciekawy - mówił w "Poranku Dwójki" Jan Łukaszewski, dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego – organizatora Mozartiany.
plakat wydarzenia
plakat wydarzeniaFoto: mat. prom.

Posłuchaj
11:40 Poranek Dwójki 27.08.2020 mozartiana.mp3 Jan Łukaszewski, dyrektor XV Festiwal Mozartowski Mozartiana, o programie wydarzenia (Poranek Dwójki)

Jakowicz_1200.jpg
Jakub Jakowicz: muzyka Mozarta to podróż przez ekstrema

Wydarzenie to organizowane jest w Gdańsku od 2006 roku. W czwartek (27.08) o godz. 20, na inaugurację jego 15. odsłony, w Parku Oliwskim wystawiona została opera Wolfganga Amadeusza Mozarta "Dyrektor teatru". Publiczność spotkała się z kilkoma niespodziankami - To opera do libretta Joanny Kulmowej, pięknego polskiego słowa. Także inscenizacja Natalii Babińskiej poszerzyła jeszcze spektakl o wiele innych bardzo ciekawych wydarzeń - zdradził Jan Łukaszewski, dyrektor XV Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.

Mimo skrócenia imprezy do trzech dni, niezmienna pozostaje jej formuła. - Wieczorem klasyczne koncerty, a późnym wieczorem - o 22.00 - koncerty jazzowe. Na początek wystąpił Wądołowski Quartet - informował gość Dwójki.

Jan Łukaszewski opowiedział również w audycji o pozostałych koncertach w ramach tegorocznego festiwalu, w tym o finale, w czasie którego zabrzmią mozartowskie Litania Loretańska i Msza C-dur w wykonaniu solistów, Polskiego Chóru Kameralnego i znakomitej orkiestry Akademie für Alte Musik Berlin. Retransmisja tego koncertu pojawi się na antenie Programu 2 Polskiego Radia, patrona medialnego Mozartiany.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jan Łukaszewski (dyrygent i dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego)

Data emisji: 27.08.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Chopin i Jego Europa. "Festiwal został sformatowany, ale podstawy zostały"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 20:06
- Festiwal w swojej istocie pozostawił te fundamenty, które mu przyświecały od 15 lat. Podstawą jest to, że szczęściem jest słuchanie dobrej polskiej muzyki w bardzo dobrym wykonaniu, a jeszcze większym – słuchać dobrej polskiej muzyki w fantastycznym wykonaniu. To jest ta dominanta, która pozostała - mówił Stanisław Leszczyński podczas konferencji prasowej festiwalu Chopin i Jego Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Markowicz o Festiwalu Ensemble: tam wszyscy jesteśmy mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 12:12
- Prowadzący spotyka się ze studentem nie na zasadzie nauczyciel - uczeń, tylko robimy razem utwór. Każdy może coś dodać, zwrócić uwagę, nawet tzw. największemu mistrzowi. Wszyscy jesteśmy równi i to jest piękne - opowiadał w "Poranku Dwójki" dyrektor Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy Marcin Markowicz. 
rozwiń zwiń