Stolica Inków i polskie skarby. Biografia Elżbiety Dzikowskiej
Sto lat temu, w innym świecie, w którym - jak przypominała Ula Ryciak - mapy mają jeszcze białe plamy, a podróż jest o wiele większym wyzwaniem niż dziś, te kobiety postanawiają "walczyć o swoje marzenia". I choć zmagają się one również z "przeszkodami kulturowymi", "łamią konwenans", nie o wyjście poza ustalone społeczne ramy tutaj przede wszystkim chodzi.
- Zależało mi, żeby zbudować cztery odmienne archetypy kobiet podróżujących, natomiast nie chcę przedstawiać, że podstawą jest tu bunt. Myślę, że pierwotnym impulsem jest instynkt, żeby zrealizować jakieś pragnienie, czegoś dokonać, a bunt w jakiś sposób musi temu towarzyszyć - mówiła Ula Ryciak.
Okładka książki
Cztery bohaterki omawianej książki łączy to, że znają swój cel: wiedzą, gdzie chcą dotrzeć, za jakim pragnieniem podążają, co chcą odkryć. - Natomiast każda z nich ma trochę inaczej zdefiniowane marzenie. Czaplicka wyrusza na Syberię badać zwyczaje tamtejszej ludności, Isaakowa poszukuje motyli, wyrusza do dżungli - opowiadała pisarka.
O tych, ale o i pozostałych podróżniczkach (jedna z nich wędrowała na norweskie Lofoty i Bliski Wschód, jako pierwsza Polka samotnie dotarła do Tybetu) - w nagraniu rozmowy.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzi: Paweł Siwek
Gość: Ula Ryciak (pisarka, podróżniczka)
Data emisji: 25.02.2020
Godzina emisji: 8.30
jp/pg