28 lat temu po raz pierwszy w Polsce wszczepiono implant ślimakowy w uchu
Prof. Henryk Skarżyński, szef Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach wyjaśnia, że kompozytor był wielokrotnie badany przez ówczesnych lekarzy, którzy podejrzewali u niego zanik nerwów słuchowych i zmiany w uchu środkowym. To częste następstwo infekcji.
12:47 Skarżyński 15-12-2020.mp3 Prof. Henryk Skarżyński o książce "Powrót Beethovena" (Cztery pory roku/Jedynka)
Festiwal dla osób z zaburzeniami słuchu: to nie jest przeszkodą w uprawianiu sztuki
- Podejrzewam, że miał otosklerozę, albo postępujący niedosłuch, jako wynik uszkodzenia ucha wewnętrznego - ocenia gość Programu 1 Polskiego Radia. Obecnie taką częściową głuchotę leczy się, a profesor pierwszą operację przeprowadził w 2002 roku. - Dziś Ludwig van Beethoven by słyszał i mógłby wrócić do komponowania - mówi lekarz. Być może wówczas tonacje jego utworów byłyby inne, wyższe.
Prof. Henryk Skarzyński jest autorem książki "Powrót Beethovena". Zostały w niej przedstawione różne drogi życiowe małych dzieci, które urodziły się głuche w różnych miejscach na świecie. Książka jest udokumentowaniem największych, pionierskich w skali światowej, współczesnych osiągnięć polskiej nauki i medycyny w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji różnych uszkodzeń narządów zmysłów, zwłaszcza całkowitej i częściowej głuchoty. Międzynarodowy charakter wielu zdarzeń oraz różna narodowość bohaterów pokazują, że nauka i medycyna nie zna granic, tak jak nadal nie są znane granice możliwości człowieka, który rodząc się głuchym może być - po zastosowaniu skutecznego leczenia - wspaniałym muzykiem.
Czytaj także:
- To uświadamia nam wszystkim, jak wielkie znaczenie w rozwoju człowieka ma muzyka oraz w jakim stopniu wpływa ona na rozwój współczesnych społeczeństw - mówi lekarz. Sfabularyzowane prawdziwe życiorysy przeplatają się z wątkami autobiograficznymi autora oraz wybranymi wspomnieniami Ludwiga van Beethovena. - Jest też trochę wątków autobiograficznych, bo trudno było uciec od tego, co ja w tym czasie robiłem, kiedy podejmowałem pewne wyzwania - zdradza. Książka opisuje prawdziwe historie, tylko dane pacjentów zostały zmienione.
Więcej o książce [TU]
Profesor wspomina początki zawodowej drogi. Jego otoczenie nie było zachwycone tym, że chciał studiować medycynę i zachęcało go do wybrania innej drogi życiowej. Przyznaje, że robi dużo notatek, które potem stanowiły podstawę do napisania książki czy libretta musicalu "Przerwana cisza". - To nie chodzi o to, żeby napisać książkę. Chodzi o to, żeby oddać honor ludziom, upamiętnić ich - wyjaśnia.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Gość: prof. Henryk Skarżyński (szef Światowego Centrum Słuchu w Kajetanch)
Data emisji: 15.12.2020 r.
Godzina emisji: 11.14
ag