05:41 Poranek Dwójki 12.01.2021 Archiwum Pileckiego.mp3 O cyfrowym Archiwum Pileckiego (Poranek Dwójki)
Do tej pory Instytutowi udało się zgromadzić przeszło milion stron dokumentów. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Zbiór jest na tyle okazały, że postanowiono go udostępnić.
Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom
Archiwum składa się z dokumentów, nagrań filmowych, książek, czasopism i fotografii, łącznie ponad 5 tysięcy jednostek. - To są miliony scanów dokumentów, tysiące godzin materiałów audio-wizualnych, setki zdjęć i dziesiątki książek. Nasze zbiory są cały czas rozbudowywane - mówiła Monika Maniewska.
Czytaj także:
Zgromadzony zbiór może bardzo ułatwić prace historykom. - Historyk, który chciałby je zbadać musiałby odwiedzić kilka miast w Polsce, pojechać do Berlina i kilku innych miast w Niemczech, odwiedzić Londyn, czy Nowy Jork. Nasze archiwum staje się centrum wiedzy i głównym ośrodkiem badań nad historią II wojny światowej na ziemiach polskich. Mamy nadzieję, że to będzie atrakcyjna oferta dla polskich historyków, ale liczymy także na to, że zainteresujemy badaczy z całego świata - mówił Tomasz Stefanek z Instytutu Pileckiego.
"Rotmistrz Witold Pilecki coraz bardziej obecny w światowej pamięci historycznej"
Niezwykle ważną częścią Archiwum Pileckiego są zbiory powstałe w efekcie dwóch projektów Instytutu. - Przede wszystkim są świadectwa zgromadzone na "Zapisach Terroru". Jest ich ponad 9 tysięcy. Jeżeli chodzi o "Świadków epoki" to od 2018 roku Instytut rejestruje wspomnienia osób, które przeżyły II wojnę światową, a także tych, które pamiętają czasy powojenne - mówiła Monika Maniewska.
Z katalogiem zbiorów można zapoznać się na stronie internetowej Instytutu.
***
Rozmawiał: Witold Banach
Goście: Monika Maniewska i Tomasz Stefanek (Instytut Pileckiego)
Data emisji: 12.01.2021
Godzina emisji: 8.30
Materiał wyemitowano w audycji: Poranek Dwójki