Wystawa "To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach” w warszawskim Muzeum Etnograficznym zachęca do zastanowienia się, jak wyglądają nasze podróże. To zaproszenie na wycieczkę, podczas której będzie można znaleźć przestrzeń do zrozumienia własnych podróży, poszukania nowych ścieżek, a może odkrycia na nowo tego, co bliskie i zwyczajne.
- Wystawa jest zorganizowana tak, aby mogły ją zwiedzać całe rodziny, zachęca do rozmów, komentarzy i dyskusji.
- Przedstawia wiele rodzajów podróży: od tych w najbliższe sąsiedztwo, aż po najdalsze - w kosmos.
- Podróżować można także w głąb wyobraźni.
Podróżowanie całą rodziną
– Nasza wystawa to takie opowieści o podróżowaniu i trzeba podkreślić, że jest ona tak skonstruowana, by łatwo ją było zwiedzać wspólnie, wielopokoleniowo. Chcemy, aby umożliwiała budowanie relacji, rozmowę, wymianę poglądów – mówi kurator wystawy Anna Grunwald z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Sala map i słów
Pierwsza sala jest poświęcona mapom. – Zaczynamy od refleksji nad odległościami, skalami. Można tu się dowiedzieć, że mapy pokazują nie tylko jakieś przestrzenie, ale także np. sny, czyli można mapować różnego rodzaju zjawiska – tłumaczy Trójkowy gość. – Zwiedzający stykają się z pojęciem odległości, dowiadują się, w jaki sposób możemy ją pokonywać: pieszo, ale także rowerem, samochodem czy samolotem – wylicza. Dowiedzą się, jaki skutek niesie ze sobą określony rodzaj podróżowania, czyli jaki pozostawia ślad węglowy.
W tej sali można też odbyć inną podróż: językową. Zgromadzono tu bowiem przysłowia, powiedzenia i cytaty dotyczące podróżowania – w różnych językach, znane i mniej znane. Można więc się nad nimi zadumać, albo nawet skomponować własne powiedzenie bądź cytat.
Wyprawa w najbliższą okolicę
– Kolejna sala jest ukłonem w stronę czasów, w jakich żyjemy, kiedy dalekie podróżowanie stało się chwilami niemożliwe, ale też zastanawiamy się, czy po prostu warto je odbywać. Może więc lepiej udać się w najbliższą okolicę, poznać najbliższe otoczenie? – sugeruje Anna Grunwald. – Trzeba być do tego przygotowanym: budować swoją wrażliwość, spostrzegawczość, aby blisko siebie dostrzec rzeczy niezwykłe i doświadczyć niesamowitych przygód – zachęca.
Wycieczka w daleki świat
Następna przestrzeń jest specjalnie zaaranżowana jako przejście do dalszej podróży: może samolotem, a może statkiem? To bramka, która pika, i strażnik przepuszczający zwiedzających. – Daje to swoisty element dreszczyku związanego z podróżą. No i wielojęzyczność. Bo na wystawie kładziemy również nacisk na fakt, że dalekie podróże to nie tylko popularne kurorty, ale też miejsca mniej znane, choć równie interesujące – wskazuje kuratorka wystawy. - Zastanawiamy się zarazem nad tym, co nam się podoba, jak lubimy odpoczywać, co wywołuje w nas zachwyt? Dlaczego fotografujemy podczas podróży? Co fotografujemy? Czym są rzeczy, które chcemy utrwalać na zdjęciach, ponieważ są piękne, a czego nie warto fotografować? – dodaje.
06:33 TROJKA Trojka przed poludniem 2021_12_17 10-36-03.mp3 Podróże w różnych aspektach, czyli wystawa w Muzeum Etnograficznym w Warszawie (Trójka przed południem)
Zmiana perspektywy
– Wystawa proponuje też zmianę perspektywy i postawienie się w diametralnie odmiennej roli: ktoś do nas przyjeżdża i to my jesteśmy obiektem zwiedzania – wskazuje gość Katarzyny Cygler. – Mówimy o tym, że w inne krainy, inne światy przenosimy się również w wyobraźni: czytając książki, oglądając przedstawienia, filmy. Że są specjalne, symboliczne portale - np. lustro, stara szafa – które przenoszą nas do innej rzeczywistości: baśniowej, legendarnej, zachwycającej. Lub przerażającej, bo oczywiście takie elementy też na wystawie mamy – opowiada.
"To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach", plakat
Wystawa familijna „To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie potrwa do 31.12 2022 roku.
Przeczytaj także
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Anna Grunwald (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie)
Data emisji: 17.12.2021
Godzina emisji: 10.36
pr