"W ratowaniu zabytków na Ukrainie liczą się realne działania"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 11:15
- Rejestrowane są wszystkie znane przypadki zniszczeń w obszarze dziedzictwa. To będzie przedmiotem późniejszych procesów karnych przed międzynarodowymi trybunałami, natomiast każdego dnia tam giną ludzie i dochodzi do zniszczeń - mówił w Dwójce Michał Laszczkowski, dyrektor Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, która wraz z licznymi instytucjami państwowymi podejmuje działania na rzecz ratowania dziedzictwa Ukrainy.
Słynąca z cudów figura Najświętszej Maryi Panny  w kościele w ostrzeliwanym Charkowie
Słynąca z cudów figura Najświętszej Maryi Panny w kościele w ostrzeliwanym CharkowieFoto: PAP/Andrzej Lange
  • Organizacje pożytku publicznego we współpracy z instytucjami publicznymi działają na rzecz ratowania zabytków na Ukrainie.
  • Materiały zabezpieczające są zbierane i przekazywane do Lwowa oraz do dalszych miejscowości.
  • Pomoc dla instytucji kultury, które zostały zamienione na schrony, jest także pomocą humanitarną.

"Wojna na Ukrainie to przede wszystkim zagrożone życie ludzi. Jest też zagrożona cała przestrzeń, która otacza ich na co dzień – w tym także zabytki świadczące o wielokulturowej historii tych ziem. Ewentualne ich zniszczenie spowoduje niepowetowane straty nie tylko dla Ukraińców, ale także dla Polaków i szerzej - dla całego dziedzictwa ludzkości" - czytamy na stronie Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. W audycji spotkaliśmy się z jej dyrektorem Michałem Laszczkowskim oraz z dyrektor Instytutu Polonika Dorotą Janiszewską-Jakubiak.

Do Lwowa i co dalej?

Działania Instytutu Polonika koncentrują się na zabezpieczaniu zabytków w przestrzeni miast bądź mniejszych miejscowości na Ukrainie. - Oczywiście w pierwszej kolejności myśleliśmy o tych obiektach, w których prowadzone były przez instytut prace konserwatorskie w ciągu ostatnich kilku lat - mówiła Dorota Janiszewska-Jakubiak. - Ale w tej chwili staramy się pomóc w zabezpieczaniu różnych obiektów, znajdujących się przede wszystkim na terenie Ukrainy Zachodniej. Stosunkowo najłatwiej jest dostarczać materiały przeciwpożarowe i różne inne do Lwowa i stamtąd dystrybuować je dalej.

Sytuacja pogarsza się jednak z dnia na dzień. Coraz mniej muzealników ma możliwość przemieszczania się i podejmowania współpracy ze stroną polską. - Wielu naszych kolegów to osoby, które współpracują z obroną terytorialną kraju, pracują w służbach medycznych, a także poszły do wojska - podkreśliła nasza rozmówczyni. - Jednak staramy się nieprzerwanie dostarczać materiały.

NGO we współpracy z państwem

Zbierane są gaśnice, koce przeciwpożarowe, wełna mineralna. Fundacja Dziedzictwa Kulturowego we współpracy z Poloniką przekazuje materiały tam, gdzie jeszcze jest to możliwe. - Szczególnie Charków i Odessa, tam potrzeby wydają się teraz najpilniejsze - zaznaczył Michał Laszczkowski. - Coraz trudniej jest organizować transporty, dlatego nasze działania zostały sprzężone z działaniami ministra kultury, który centralizuje pomoc poprzez organizację transportów i pomoc w zakupach.

Dla ludzi i dla kultury

- Nasze działania są podporządkowane temu, aby wykroczyć poza sferę dziedzictwa sensu stricto, ale objąć także pomocą biblioteki, archiwa, muzea, instytucje kultury, filharmonie, opery, teatry - wymieniał nasz gość. - Często ta pomoc dla instytucji kultury jest de facto pomocą humanitarną, ponieważ obecnie teatry czy filharmonie pełnią funkcję schronów.


Posłuchaj
17:01 Poranek Dwójki 23 marzec 2022 09_30_03.mp3 Rozmowa o działaniach na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowego na Ukrainie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Dorota Janiszewska-Jakubiak (dyrektor Instytutu Polonika) oraz Michał Laszczkowski (dyrektor Fundacji Dziedzictwa Kulturowego)

Data emisji: 23.03.2022

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Lwów chroni zabytki dziedzictwa kulturowego

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 12:41
We Lwowie zabytki dziedzictwa kulturowego są chronione przed możliwym zniszczeniem, związanym z inwazją Rosji na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińskie zabytki. Historyk sztuki: dziedzictwo często nie ma oczywistej narodowości

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 09:55
Każdy kraj ma swoje dziedzictwo artystyczne, wybitne dzieła sztuki, które są ważnym elementem tożsamościowym i kulturowym. Na terenie Ukrainy znajdują się dzieła, w których tworzeniu uczestniczyła Ukraina, Rosja i Polska. – Dziedzictwo nie ma często oczywistej narodowości, a ta narodowość jest urabiana środkami, które nie są naukowe – mówi na antenie Trójki prof. Piotr Krasny z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.  
rozwiń zwiń