"W siebie wstąpienie". Ewa Mikuła: to spektakl o duchowości młodych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 12:00
- Nie chcemy odpowiadać na pytanie, gdzie należy szukać sensu. Tytułowe "w siebie wstąpienie", to zatrzymanie się na chwilę i spojrzenie w swoje wewnętrzne lustro - mówiła w Dwójce Ewa Mikuła, autorka tekstu do spektaklu "W siebie wstąpienie".
W siebie wstąpienie to jedno z wydarzeń tegorocznej odsłony Festiwalu Nowe Epifanie
"W siebie wstąpienie" to jedno z wydarzeń tegorocznej odsłony Festiwalu Nowe EpifanieFoto: Shutterstock/Jonas Petrovas

Teatr w poszukiwaniu sensu życia

"W siebie wstąpienie" to jedno z wydarzeń tegorocznej odsłony festiwalu Nowe Epifanie. Jak czytamy w opisie, "to spektakl rozpisany na trzy głosy, przetkany popkulturowymi psalmami, zlepionymi z odłamów codzienności i kodów promocyjnych z supermarketu".

Bohaterami jest troje młodych ludzi, poszukujących sensu życia "między odgrzewaną zupą a ekranem komputera". O czwartej nad ranem, gdy noc styka się z dniem, a życie ze śmiercią, przeżywają cyfrowe zmartwychwstania, jedzą instant wieczerzę i modlą się w Ogrójcu nad kubkiem kawy. Przez krótką chwilę mają szansę zadać ostateczne pytania - opisują twórcy spektaklu.

Pytania ostateczne

- Te ostateczne pytania sami sobie zadawaliśmy na początku myślenia o tym dziele - mówiła Ewa Mikuła, autorka tekstu. - Chcieliśmy, żeby duchowość i bardzo wysoko brzmiące pytania wychodziły od współczesności i tego, co jest nam bliskie, co nas otacza. Jest to zatem spektakl o duchowości młodych ludzi, bo takimi są nasi bohaterowie.

Współtwórczyni wydarzenia podkreśliła, że "W siebie wstąpienie" nie jest jednak teologiczną bądź filozoficzną rozprawą, ale "poszukiwaniem duchowości między codziennymi sprawami". - Ta trójka bohaterów różni się między sobą. Duchowości szukają przede wszystkim w sobie, próbując odpowiadać na te wysokie pytania. Ale szukają jej też w zewnętrzu, w absolucie, w internecie - w tym, co ich otacza. Próbują złowić kawałek sensu gdzie tylko się da - zwróciła uwagę.

Diagnoza współczesności

Ewa Mikuła wyjaśniła też, że spektakl jest pewną diagnozą współczesności, co wpisuje się w ideę festiwalu Nowe Epifanie, prowokującego do wyższych pytań. - To zderzenie z nami i naszą codziennością pokazuje, gdzie się odnajdujemy. Czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na parę minut refleksji między naszymi obowiązkami, mediami, informacjami, które do nas zewsząd docierają - jest to trudne, tak się zatrzymać; pytanie, czy to w ogóle możliwe?

Spektakl "W siebie wstąpienie" w reżyserii Marty Streker do tekstu Ewy Mikuły można oglądać 9 i 10 kwietnia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.


Posłuchaj
07:47 Poranek Dwójki 7.04.2022 epifanie.mp3 Ewa Mikuła o spektaklu "W siebie wstąpienie" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Ewa Mikuła (dramaturg, autorka tekstu do spektaklu "W siebie wstąpienie")

Data emisji: 7.04.2022

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Teatr Osterwy i Gardzienice wspólnie wystawiają XVI-wieczne misterium

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 11:00
- Spotkanie dwóch zespołów, nadzwyczajna synergia, zderzenie muzyki komponowanej i zabytków muzycznych odtwarzanych na instrumentach rekonstruowanych - to tworzywo spektaklu, to przestrzeń, w której rodzi się nasze przedstawienie – mówił w Dwójce reżyser Jarosław Gajewski o inscenizacji pt. "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim". Premiera 9 kwietnia w Lublinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera w Teatrze Polskiego Radia: Wojciech Kass, "Pled"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 20:00
Stéphane Mallarmé, Konstanty Ildefons Gałczyński, Józef Wittlin, Feliks Netz, Jarosław Marek Rymkiewicz i Wojciech Kass - w jaki sposób tych poetów różnych epok i krajów łączy... stary koc? Odpowiedź jest zawarta w premierowym spektaklu Teatru Polskiego Radia - "Pled".
rozwiń zwiń