"Sounds for Ukraine" - muzycy i uczniowie Nowej Miodowej grają dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 10:45
- Jest to sytuacja bezprecedensowa na skalę światową. Dyrekcja Nowej Miodowej jest bardzo otwarta, już wiele zdolnych dzieci zdało i jest przyjmowane do szkoły - mówił w "Poranku Dwójki" Janusz Wawrowski, skrzypek i pedagog, który wraz ze swoją uczennicą Anastasiią Seredą, zapraszał na dzisiejszy (14.04) koncert z udziałem ukraińskich i polskich artystów. "Sounds for Ukraine" organizuje Fundacja im. Z. Noskowskiego oraz Nowa Miodowa.
Sounds for Ukraine - charytatywny koncert dla Ukrainy
"Sounds for Ukraine" - charytatywny koncert dla UkrainyFoto: Mat. prasowe

Czas pomagania naszym sąsiadom Ukraińcom jest dla mnie jednym z najpiękniejszych okresów mojego życia - przyznał Janusz Wawrowski. Skrzypek, wraz z Fundacją im. Z. Noskowskiego oraz Nową Miodową, zaprasza na koncert "Sounds for Ukraine", z którego całkowity dochód zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej.

Ten diament trzeba szlifować

Zaczęło się niezwyczajnie, choć to historia jakich obecnie wiele. Muzykujące mama i córka uciekły z Łucka na Ukrainie do Warszawy, gdzie trafiły pod skrzydła znakomitego skrzypka Janusza Wawrowskiego i jego rodziny. 16-letnia Anastasiia kontynuuje naukę gry na skrzypcach w warszawskiej Nowej Miodowej, a jej mama Olga uczy swoich ukraińskich uczniów online. - Okazało się, że Anastasiia ma wielki talent i już jest świetną skrzypaczką - mówił Janusz Wawrowski. - Szkoda byłoby tego diamentu nie doszlifować.

Artyści nie zawiedli

W obliczu tragedii rozgrywającej się z naszą wschodnią granicą, a także rosnących potrzeb, nasz gość wraz z bliskimi i współpracownikami, postanowił zorganizować wspomniany koncert charytatywny. - Odzew był ogromny - podkreślił skrzypek.

Kijowska Orkiestra Symfoniczna na próbach w Studiu im. Lutosławskiego >>>>

Podczas wydarzenia usłyszymy znakomitych polskich i ukraiński artystów, wśród nich: Jakub Jakowicz, Judyta Kluza-Sporniak, Janusz Wawrowski, Nazar Plyska, Anastasiia Sereda, Julia Wawrowska, Marianna Sikorska, Tadeusz Wawrowski, Marcin Zdunik, Bogumiła Dziel-Wawrowska, Teona Todua, Andrzej Ciepliński, Olga Sereda, Tymoteusz Bies, Aleksander Dębicz, Mischa Kozłowski, Mateusz Krzyżowski, Andrzej Wierciński.

Klasycy i premiery

W programie koncertu znalazły się skomponowane specjalnie na to wydarzenie utwory Wojciecha Chałupki, Ignacego Zalewskiego i Tomasza J. Opałki. Swoje kompozycje zaprezentuje także Aleksander Dębicz. Oprócz tego usłyszymy dzieła twórców takich jak: V. Silvestrov, M. Lysenko, M. Skoryk, F. Chopin, I.J. Paderewski, G. Bacewicz, G. Fitelberg, E. Chausson, A. Piazzola, M. Karłowicz, J.M. Leclair.

Koncert będzie miał miejsce w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie (Nowa Miodowa) przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Początek o godz. 19.30.


Posłuchaj
14:35 Poranek Dwójki 14 kwiecień 2022 09_32_39.mp3 Zaproszenie na koncert z udziałem wybitnych ukraińskich i polskich artystów "Sounds for Ukraine" (Poranek Dwójki)

 

Lubow Jakymczuk: każdy z nas chce wrócić do Ukrainy [ZOBACZ WIDEO] - relacja ze spotkania z ukraińską poetką w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego>>>

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Janusz Wawrowski (skrzypek, pedagog) oraz Anastasiia Sereda (skrzypaczka, uczennica)

Data emisji: 14.04.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Prof. Bolecki: w Katyniu Mackiewicz zobaczył istotę komunizmu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 19:45
- W moim najgłębszym przekonaniu Józef Mackiewicz jest pisarzem antypolitycznym. On nie zajmował się bieżącą polityką, żadnymi partiami, nie miał zamiaru zmieniać ustrojów. Na politykę patrzył jak na część życia duchowego, intelektualnego, rodzaj idei, którą się kierują ludzie. Przez całe życie podkreślał, że wiek XX jest wiekiem bałwochwalstwa polityki - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, który podsumowywał konferencję poświęconą wybitnemu publicyście i pisarzowi, a zorganizowaną w 120. rocznicę jego urodzin. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Piotr Gliński: walka Ukraińców to szansa na zwycięstwo dobra nad złem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 18:00
- Wielkie podziękowania dla wszystkich ludzi i instytucji kultury w Polsce, którzy wspierają ukraińskich artystów. Na Ukrainie jesteśmy również obecni, koordynujemy pomoc dla potrzebujących. Z drugiej strony chcielibyśmy, aby jak najszybciej wojna zakończyła się zwycięsko i aby tamtejsi artyści mogli wrócić do normalnej pracy. Do Polski przyjechało 2,5 mln uchodźców, a my wszyscy potrafimy temu wyzwaniu podołać - mówił na antenie Dwójki prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń