Psycholog: w pomaganiu trzeba realnie oceniać możliwości i... odpoczywać

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 11:00
- Myślę, że Ukraińcy są bardzo wdzięczni. Zastanawiam się, czy są w stanie to okazywać, bo może działać bardzo wiele czynników, także zwykłe zmęczenie psychiczne. Polacy też są zmęczeni – to naturalne - mówiła w "Poranku Dwójki" dr Magdalena Nowicka, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Kibice podczas charytatywnego meczu pomiędzy Legią Warszawa i Dynamem Kijów rozgrywanym w Warszawie
Kibice podczas charytatywnego meczu pomiędzy Legią Warszawa i Dynamem Kijów rozgrywanym w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Wielkanoc kojarzy nam się z radosnym, pełnym nadziei czasem. Dla wierzących święta Zmartwychwstania Pańskiego są okresem refleksji nad tajemnicą Odkupienia. Dla pozostałych – okazją do odpoczynku i ważnych spotkań w otoczeniu budzącej się do życia przyrody. W tym roku nasze myśli kierują się szczególnie w stronę ogarniętej wojną Ukrainy.

Psychologia o kryzysie

Stan, w jakim obecnie się znajdujemy, psychologia nazywa "kryzysem katastroficznym". To model, który pokazuje, jak kryzys przebiega od strony społecznej, nie tylko w okresie działań wojennych, a także w wyniku klęsk żywiołowych. 

Najpierw przeżywamy szok, a następnie "miesiąc miodowy" – fazę solidarności społecznej. - To jest okres ogromnej mobilizacji - tłumaczyła Magdalena Nowicka. - Niestety kolejną jest "faza rozczarowania", w ramach której, zwłaszcza osoby, które pomagają i angażują się, zaczynają dostrzegać koszty. A bardzo często zaczyna im brakować zasobów.

Zasoby na wyczerpaniu

- Pamiętajmy, że chodzi nie tylko o zasoby materialne, które są w tej sytuacji bardzo ważne, ale chodzi też o zasoby psychiczne, które są nam niezbędne do pomagania - tłumaczyła nasza rozmówczyni. - Bardzo często pomoc powoduje, że musimy sami z czegoś rezygnować, z miejsca, z intymności.

Czytaj także:

Zdaniem badaczki, z założenia chcielibyśmy mieć motywację altruistyczną: pomoc bez korzyści. Jednak w praktyce często pomagamy, oczekując wdzięczności, a nawet zachwytu. - Niestety często stykamy się z sytuacją, że tej wdzięczności nie ma - nie kryła Magdalena Nowicka. - To są ludzie w stanie kryzysu, który utrudnia odbiór rzeczywistości, doświadczanie emocji pozytywnych i wyrażanie wdzięczności. 

Dobrostan wspiera pomoc

Psychologia uczy, że dobrostan psychiczny domaga się dbania o siebie, także w obliczu kryzysu. - Nie udzielisz efektywnie pomocy, kiedy jesteś sfrustrowany, naładowany negatywnymi emocjami i napięciem - tłumaczyła psycholog. - Zawsze jest dobry moment, żeby zadbać o siebie. 


Posłuchaj
16:39 Poranek Dwójki 15 kwiecień 2022 09_31_21.mp3 O mądrym pomaganiu, które trwa (Poranek Dwójki)

 

[YouTube: Zielony Domek/„Miejcie nadzieję” ǀ „Майте надію!” – wykonanie polsko-ukraińskie (cover)]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: dr Magdalena Nowicka (Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 15.04.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Ten obraz śmierci jest wstrząsający". Malarskie przedstawienia pasji

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2025 08:45
- Pasja Chrystusa to niezwykle ważny temat w świecie obrazów chrześcijaństwa zachodniego - podkreślała w radiowej audycji Zofia Herman, historyk sztuki. Jak wielcy malarze pokazywali na przestrzeni wieków te kluczowe dla chrześcijaństwa sceny? Zapraszamy na szczególną, opartą na radiowych opowieściach, wędrówkę po kilku stacjach Męki Pańskiej.
rozwiń zwiń