- Jej talentem zachwycał się Henryk Sienkiewicz. W swojej twórczości pochylała się nad losem biednych i wykluczonych. Jednocześnie swoim stylem życia wzbudzała wiele kontrowersji.
- W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o jednej z patronek roku 2022 - Marii Konopnickiej.
W 180. rocznicę urodzin pisarki odwiedziliśmy dom, w którym przyszła na świat i który jest obecnie poświęconym jej osobie muzeum.
Zjazd rodzinny i ogrody sztuki
O planach związanych z tą placówką, będącą jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych w Suwałkach, oraz o pisarce i poetce rozmawialiśmy z Magdaleną Wołowską-Rusińską, kierowniczką Muzeum im. Marii Konopnickiej. - Najważniejszym wydarzeniem tej rocznicy był sobotni zjazd rodziny Konopnickich, a szczególnym gościem była prawnuczka pisarki Joanna Modrzejewska. Niedziela była przeznaczona dla najmłodszych, a przed nami jeszcze inscenizacja "Konopnicjańskie ogrody sztuki" - mówiła.
Czytaj też:
Fenomen Konopnickiej
Według gościa Dwójki można mówić o fenomenie pisarki. - 2022 jest rokiem Marii Konopnickiej, czyli zobaczono w niej wielką patriotkę, autorkę "Roty", miłośniczkę poezji ludowej, osobę wrażliwą na piękno przyrody, na dobro człowieka. Ale również w jej biografii inni ujrzeli cząstkę siebie, Konopnicka ma łączyć, nie dzielić - podkreśliła.
Warto kochać ludzi
Dodała, że poetka zadała w jednym ze swych wierszy proste pytanie. - Brzmi ono "czy ja kocham ludzi?" i ona się nie zastanawia nad tym, czy warto kochać. Człowiek zawsze pozostanie człowiekiem, dobroć jest ponadczasowa i to nią należy się kierować w życiu - zaznaczyła.
10:39 2022_05_23-09-34-32_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 "Maria Konopnicka ma łączyć, a nie dzielić". Magdalena Wołowska-Rusińska o fenomenie pisarki (Poranek Dwójki)
Pisarka mówi własnymi słowami
Mówiła również o przygotowywanej wystawie i reportażach pisarki. - Będziemy bazować na bogatej korespondencji, chcemy, aby Konopnicka przemówiła do odbiorców swoimi słowami w domu, w którym się urodziła. Reportażami najłatwiej dotrzeć do młodzieży, tymi obrazkami z życia kobiet w więzieniach, szpitalach psychiatrycznych - powiedziała Magdalena Wołowska-Rusińska.
***
Maria Stanisława Konopnicka z Wasiłowskich urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Wraz z pięciorgiem rodzeństwa spędziła w mieście nad Czarną Hańczą pierwszych siedem lat życia. We wrześniu 1849 roku Wasiłowscy opuścili Suwałki i wyjechali do Kalisza.
W latach 1855–1856 Maria pobierała nauki na pensji sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie poznała Elizę Pawłowską, późniejszą Orzeszkową, z którą połączyła ją wieloletnia przyjaźń. W 1862 roku wyszła za mąż za Jana Jarosława Konopnickiego. Wraz z nim zamieszkała w zarządzanym przez niego rodzinnym majątku w Bronowie, a później w Gusinie.
W 1870 roku Maria Konopnicka zadebiutowała jako poetka, publikując w tygodniku "Kaliszanin" wiersz "Zimowy poranek", jednak sukces literacki przyniósł jej dopiero cykl poetycki "W górach". Pochodzący z niego wiersz "Przygrywka", zamieszczony w 1876 roku w "Tygodniku Ilustrowanym", spotkał się z niezwykle przychylną opinią Henryka Sienkiewicza, która pozwoliła zaistnieć Konopnickiej w środowisku twórczym.
(wykorzystano materiały Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach)
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Magdalena Wołowska-Rusińska (kierowniczka Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach)
Data emisji: 23.05.2022
Godzina emisji: 9.35
mo