Marsz Pamięci - hołd ofiarom obozu zagłady w Treblince

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 10:00
80 lat temu w okupowanej Warszawie Niemcy rozpoczęli tzw. Grossaktion - wielką deportację Żydów do obozu zagłady w Treblince. - Na słynnej konferencji w Wannsee ustalono, że "ostateczne rozwiązanie" de facto oznacza wymordowanie ludności żydowskiej - mówiła dyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk.
Umschlagplatz - w tym miejscu znajdowała się rampa kolejowa, gdzie gromadzono Żydów z warszawskiego getta w celu wywiezienia ich do obozu zagłady
Umschlagplatz - w tym miejscu znajdowała się rampa kolejowa, gdzie gromadzono Żydów z warszawskiego getta w celu wywiezienia ich do obozu zagłady Foto: Shutterstock.com/Alizada Studios

Od 22 lipca do 21 września 1942 roku z Umschlagplatz - placu przeładunkowego przy ulicy Stawki - wyruszały transporty do komór gazowych. W przepełnionych pociągach jadących do obozu i w samej Treblince śmierć poniosło blisko 300 tys. Żydów.

- 22 lipca zostały wywieszone obwieszczenia informujące żydowskich mieszkańców dzielnicy zamkniętej, że rozpoczyna się deportacja na tzw. wschód - wyjaśniła Monika Krawczyk.

Wielkie oszustwo

Akcja ta była częścią operacji "Reinhardt", która miała na celu zagładę wszystkich Żydów znajdujących się na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Byli to nie tylko polscy obywatele, ale także ludność żydowska z III Rzeszy i innych krajów europejskich okupowanych przez hitlerowców.

- To wszystko opierało się na wielkim oszustwie. Władze niemieckie starały się w pewien sposób uspokoić ludność cywilną i Żydów, mówiono, że potrzebne są kolejne ręce do pracy na wschodzie. Okazało się, że tym wschodem są obozy śmierci w Treblince, Sobiborze, na Majdanku i w Bełżcu - podkreśliła Monika Krawczyk.

Warszawski Marsz Pamięci

22 lipca o godz. 18.00 spod pomnika na Umschlagplatz wyruszy Marsz Pamięci, którego uczestnicy oddadzą hołd ofiarom wielkiej deportacji.

- W tym roku podkreślamy, jak duży był udział Żydów spoza Warszawy. Dziś jest to liczba trudna do określenia, ale 100-120 tys. osób trafiło do getta warszawskiego z innych miejscowości - mówił Franciszek Bojańczyk, kierownik Działu Projektów Kulturalnych i Komunikacji ŻIH.

Posłuchaj
17:29 Dwojka_Poranek_Dwojki 21 lipiec 2022 08_37_23.mp3 Monika Krawczyk (dyrektorka ŻIH) oraz Franciszek Bojańczyk o Marszu Pamięci 2022 (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Monika Krawczyk (dyrektorka ŻIH), Franciszek Bojańczyk (kierownik Działu Projektów Kulturalnych i Komunikacji ŻIH)

Data emisji: 21.07.2022

Godzina emisji: 8.30

mg

Czytaj także

Isaac Bashevis Singer. Cząstka Warszawy pozostała w nim na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 05:45
24 lipca 1991 roku zmarł Isaac Bashevis Singer, pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1978 roku. - Kiedy mówię "Warszawa", to oczami duszy widzę dawną żydowską Warszawę. Widzę dawne żydowskie ulice, kramy, bożnice, domy, targowiska, podwórka pełne żydowskich mieszkańców. Wbrew temu, co wiem […] nie potrafię sobie przedstawić Warszawy jako zwałów gruzu [….] - podkreślał Izaak Bashevis Singer w 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Bp Markowski: wstrząsające podeptanie daru życia, godności i wolności człowieka

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 07:15
"Planowa i systematyczna eksterminacja narodu żydowskiego, więzienie i mordowanie obywateli niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez nazistowskie Niemcy - to wstrząsające podeptanie daru życia, godności i wolności człowieka" - napisał bp Rafał Markowski z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
rozwiń zwiń