Ocaleni z rzezi wołyńskiej
Pochodzi z rodziny, której członkowie cudem ocaleli z rzezi wołyńskiej. Ojcu i matce udało się przetrwać atak na kościół dokonany przez oddziały UPA, ale jego dziadkowie zostali zamordowani. Kompozytor po latach szukał prawdy o tamtych wydarzeniach, twierdząc, że zawsze żył z traumą po tragedii na Wołyniu. Po latach spotkał się nawet z zabójcą swoich dziadków.
Wychowany w muzyce
Muzyka obecna była w jego rodzinie bardzo silnie. Ojciec Włodzimierz, wykształcony muzyk, imał się w życiu różnych profesji. Po wojnie prowadził chóry – w tym, jako ukrywający się AK-owiec, zespół milicyjny. - Drżał ze strachu, że go zdemaskują jako zaplutego karła reakcji - opowiadał muzyk.
Krzesimir Dębski i Afryka. Zaskakujący miks [ZOBACZ WIDEO] >>>
Włodzimierz Dębski, zgodnie z nakazem pracy, prowadził szkołę muzyczną w Kielcach, gdzie współpracował i przyjaźnił się z Jerzym Rosińskim, wykształconym w Krakowie organistą, świetnym improwizatorem. - Jako ministrant, 12-, 14-letni chłopak, słuchałem go i myślę, że miało to olbrzymie znaczenie dla mojego sposobu myślenia o muzyce - podkreślił nasz gość. - Był to wielki mistrz. Jeden z nielicznych, którzy mieli wyższe studia wtedy w mieście Kielce, tak jak mój ojciec.
Zdolny, ale leń
Następnie Włodzimierza Dębskiego przeniesiono do Lublina, do szkoły muzycznej, gdzie dość szybko został dyrektorem. W te progi zawitał także Krzesimir, nieco zepsuty sukcesami w szkole muzycznej w Kielcach. - Czułem się bardzo pewnie i nie za bardzo lubiłem potem ćwiczyć - wspominał. - W Lublinie miałem kryzys i chcieli mnie usunąć ze szkoły muzycznej, fatalnie wypadałem na egzaminach.
Kompozytor wszechstronny
Krzesimir Dębski studiował muzykę w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego i dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Przez długi czas rozwijał swoją karierę jako muzyk w różnych zespołach jazzowych i innych. Jest współzałożycielem zespołu String Connection, w którym grał na skrzypcach. Występował też m.in. z bardzo popularnym kabaretem "Tey".
Równolegle rozwijał karierę kompozytorską. Jego repertuar składał się z utworów wszelkiego rodzaju: rockowych, popowych, jazzowych i muzyki współczesnej. Zaczął też tworzyć muzykę do filmów, seriali telewizyjnych i spektakli teatralnych. Sukcesy odnosił na wszystkich tych polach, choć pewnie w Polsce najmniej doceniony jest jako kompozytor muzyki klasycznej.
String Connection. Jubileuszowy koncert Krzesimira Dębskiego z zespołem [ZOBACZ WIDEO] >>>
Poza działalnością popularną Krzesimir Dębski jest jednak przede wszystkim bardzo uznanym kompozytorem muzyki filmowej. Stworzył ścieżkę muzyczną do kilkudziesięciu filmów. Najbardziej popularne z nich to produkcje Jerzego Hoffmana, "Ogniem i mieczem" (1999) i "Stara baśń" (2003), oraz film "W pustyni i w puszczy" (2001) w reżyserii Gavina Hooda.
15:03 2022_06_20 12_47_05_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Krzesimir Dębski o swoich przodkach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
15:22 2022_06_21 12_44_53_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Krzesimir Dębski o szkole w Lublinie i studiach w Poznaniu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
15:02 2022_06_22 12_44_35_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Krzesimir Dębski o studiach na Akademii Muzycznej w Poznaniu i pierwszych sukcesach zawodowych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
17:19 2022_06_23 12_45_35_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Krzesimir Dębski o podróżach artystycznych, komponowaniu piosenek, muzyki teatralnej i filmowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
15:02 Zapiski ze współczesności Dwójka 24 czerwiec 2022 12_45_37.mp3 Krzesimir Dębski o komponowaniu i pracy pedagogicznej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
[YouTube: MS PROMOTION/Krzesimir Dębski - Ogniem i Mieczem - Szarża Jazdy Polskiej / Warsaw Impressione Orchestra]
***
Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności
Opracowała: Beata Stylińska
Data emisji: 20-24.06.2022
Godzina emisji: 12.45