- Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
- Reżyserem wydarzenia w Ogrodzie Saskim z udziałem pary prezydenckiej jest dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
- Do akcji Narodowego Czytania włącza się również Program 1 Polskiego Radia. Przez cały dzień na antenie Jedynki usłyszeć będzie można relacje z Ogrodu Saskiego. Usłyszymy fragmenty "Ballad i romansów" w interpretacji dziennikarzy.
Lektura tegorocznego Narodowego Czytania - jak zaznaczył minister Wojciech Kolarski - jest oczywistością. W tym roku bowiem przypada 200. rocznica pierwszej publikacji tomiku poezji Adama Mickiewicza.
- Wydarzenie odbywa się w szczególnym czasie. Sejm Rzeczpospolitej ustanowił Rok Romantyzmu Polskiego z tej racji, że dokładnie 200 lat temu ukazał się tomik poezji, który, jak się przyjmuje, rozpoczął epokę romantyzmu, fundamentalną dla naszej kultury epokę, która ukształtowała nie tylko współczesną kulturę polską, ale także stanowi fundament naszej tożsamości - mówi minister Wojciech Kolarski.
45:14 2022_08_28 17_09_52_PR1_Spacer_Z_Kulturą.mp3 "Ballady i romanse" lekturą Narodowego Czytania 2022 (Spacer z kulturą/Jedynka)
Z perspektywy 200 lat
Narodowe Czytanie 2022 w Ogrodzie Saskim reżyseruje dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - Minęło 200 lat. Najprostsze i najtrudniejsze pytanie brzmi: co z tymi 14 wierszami zrobić dzisiaj? - zastanawia się Janusz Kukuła. - Czy potraktować je tak bardzo serio, tak jak oni je traktowali: jako przesłanie, filozofię, cały proces poznawczy? Czy też patrzeć na nie z perspektywy tych 200 lat, jako na manifestację wyobraźni. Nie uciekniemy i nie chcę uciekać przed tą perspektywą 200 lat - mówi rozmówca Programu 1 Polskiego Radia.
Symbioza, współpraca, inspiracja
Wśród czytających znajdą się i młodsi, i nieco starsi znakomici aktorzy, m.in. Krzysztof Kwiatkowski, Piotr Bajtlik, Marcin Przybylski, Józef Pawłowski, Andrzej Mastalerz, Jarosław Gajewski. Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim organizują Kancelaria Prezydenta RP oraz Narodowe Centrum Kultury. - Narodowe Centrum Kultury od początku współorganizuje to wydarzenie - mówi Ewa Zbroja, koordynatorka Narodowego Czytania z ramienia NCK. - Spotykamy się z wieloma pytaniami na temat tego, jak realizować takie wydarzenie w małych miejscowościach, które zgłaszają się do Kancelarii Prezydenta z chęcią udziału w takim wydarzeniu. Podpowiadamy, a oni śledzą, kogo zapraszamy, jak realizujemy tę formę czytania, więc jest to taka swoista symbioza, współpraca na wielu płaszczyznach, ale też wielka inspiracja - wyjaśnia rozmówczyni Jedynki.
Narodowe Czytanie w Programie 1 Polskiego Radia
Do akcji Narodowego Czytania włączy się również Program 1 Polskiego Radia. Przez cały dzień na antenie radiowej Jedynki usłyszeć będzie można relacje z Ogrodu Saskiego. Od godz. 11.45 - transmisja pierwszej części wydarzenia. Będą także prezentowane fragmenty "Ballad i romansów" czytane przez dziennikarzy.
Czytaj także:
W audycji również:
- Wystawy poświęcone wojnie w warszawskiej Kordegardzie. Ekspozycje upamiętnią 83. rocznicę agresji hitlerowskiej i sowieckiej na Polskę. Ich inauguracja będzie miała miejsce 1 września 2022 roku. Pokazane zostaną: "Pożoga" - wystawa artystyczna, stacjonarna, zlokalizowana w galerii Kordegarda (prace Jonasza Sterna, Aliny Szapocznikow, Władysława Hasiora); "Wojna" - wystawa plenerowa, edukacyjna, fotograficzna, przed galerią, o charakterze popularyzatorskim, edukacyjnym, w dwóch częściach: pierwsza (1-16 września) dotyczy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę oraz jej konsekwencji dla społeczeństwa polskiego, druga (17 września - 3 października) dotyczy sowieckiej agresji na Polskę oraz jej konsekwencji dla społeczeństwa polskiego; wystawa fotosów z realizacji filmu "Orlęta. Grodno '39", realizowana w ramach współpracy z TVP SA. O ekspozycjach opowiada kuratorka wystaw Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz;
- Premiera filmu dokumentalnego "Bezkrwawa rewolucja" na platformie streamingowej. Film można bezpłatnie oglądać na platformie do 31 sierpnia. "Bezkrwawa rewolucja" 12 sierpnia br. otrzymała nominację do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Debiut roku. Wyniki na festiwalu w Gdyni;
- #BiałoCzerwonoBiały - wystawa w galerii plenerowej Łazienek;
- Podsumowanie tegorocznego Dziedzińca Kultury;
- Nabór do programów stypendialnych: Gaude Polonia i Młoda Polska, oraz do konkursu "Do Hymnu";
- Zaproszenie na Victor Young Jazz Festiwal w Mławie 23-24.09.
***
Tytuł audycji: Spacer z kulturą
djr